Dünyanın En Çok Ziyaret Edilen Müzeleri

0
4216

 

Farklı farklı konseptleriyle dünyada en çok merak edilen ve ziyaret edilen müzeleri sizler için derledik, yolunuz düşerse muhakkak uğramanızı öneririz.


National Museum Of China

Çin’in sanat ve tarihi hakkında derin bilgiler elde edebileceğiniz bu müze Pekin’de bulunuyor. Müze 2016 yılında 7 milyon ziyaretçiyi ağırlamıştır, Louvre listenin birincisiyken bu müze ikinci sırada yer almıştır.

1959 senesinde inşa edilen müze binası Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşu için inşa edilen On Büyük Bina’dan biridir.

2003 senesinde Çin Devrim Müzesi’yle Ulsal Çin Tarih Müzesi’nin birleştirilmesiyle kurulmuştur. 200.000 metrekarelik bir alana yayıldığından epey büyüktür. Tiananmen Meydanı’nda bulunur.

*Müze saatleri ise pazartesi günü hariç 09.00-16.30 arasıdır.

National Air And Space Museum

Türkçesi Ulusal Hava ve Uzay Müzesi olan müze ABD’nin başkenti Washington, DC’de bulunmaktadır.

1946 yılında açılmıştır ve 2016 yılında yaklaşık 7,5 milyon insan tarafından ziyaret edilmiştir. 71.000 metrekarelik dev müzede  havacılık ve uzay tarihine damga vuran yüzlerce araç, Japonya’nın Hiroşima kentine atom bombasını atan Boeing B-29 tipi uçak, uzay aracı, füze, roket ve diğer uçuş eserlerini gösteren yirmi üç galeri bulunuyor.

Müzede bir planetaryum ve IMAX tiyatrosu var burada 3D gözlüklerle muhteşem bir belgesel izliyorsunuz, ilk uzay yolculuklarının kayıtları var, ben büyülenmiştim gittiğimde, giderseniz mutlaka bu deneyimi yaşayın derim.

*Giriş ücreti yok 10.00-17.30 saatlerinde açık.

 

Paris Louvre Müzesi

 

 

Aslında bugün müze olarak kullanılan bina ilk başta bir kale olarak yapılmış. 1190 yılında Kral Philippe Auguste tarafından yaptırılan bu kale 14. YY başlarında Kral V. Charles tarafından malikaneye dönüştürülmüş ve 16. YY’da da Kral I. François burayı Kraliyet Sarayı olarak kullanmış.

Dünyanın en etkileyici yerlerinden ve müzelerinden biri olan, hatta belki de listenin başında olan Louvre Müzesi 73 bin metrekare alan üzerinde yer alması ve hepsi ziyaretçilere gösterilmese de toplamda 350 binden fazla esere sahip olması sebebiyle Dünyanın En Büyük Müzesi olarak kayıtlara geçmiş.

Koleksiyonunda yer alan eserlerin maddi ve manevi değerleri de göz önüne alınacak olursa her yıl 10 milyona yakın turistin burayı ziyaret etmesi hiç de şaşılacak bir durum değil.

 

*Müze Salı günleri kapalıdır. Diğer günler saatleri ise
Pazartesi 09.00-18.00
Çarşamba 09.00-09.45
Perşembe 09.00-18.00
Cuma 09.00-09.45
Cumartesi 09.00-18.00
Pazar 09.00-18.00

National Museum of Natural History

 


Amerika Birleşik Devletlerinin Washington Dc eyaletinde bulunan müze 1910 yılında açılmıştır ve yılda yaklaşık 7 milyon insan ziyaret etmektedir. Müze’de sergi ve araştırma programlarının ustalıkla belgelendirildiği koleksiyonlar bulunmaktadır.

126 milyondan fazla doğal bilim numunesi ve kültür eseri barındıran müzeye giriş ücretsizdir ve yılın 364 günü açıktır.

*Giriş saatleri: 10.00-17.30

 

Metropolitan Museum Of Art

 

New York’ta bulunan bu müze dünyanın en büyük ve en iyi sanat müzelerinden biridir. Koleksiyonda tarih öncesinden günümüze kadar yaklaşık iki milyon eser bulunmaktadır.

Müzenin bilet fiyatını ise gişede siz belirliyorsunuz, yetişkinler için 25 dolar öğrencile için ise 12 dolar önerilen miktar ama tabiiki siz gönlünüzden ne koparsa onu veriyorsunuz.

*Haftanın yedi günü açık olan müzede giriş saatleri pazardan perşembeye 10.00-17.30
cuma cumartesi günleri ise 10.00-17.00 aralığındadır.

*Kapalı olduğu günler: Şükran Günü, 25 Aralık 1 Ocak ve mayısın ilk pazartesi günü.

 

Vatikan Müzesi

 

Katolik dünyasının ruhani merkezi olan Vatikan’da yer alan bu müze dünyanın en değerli hazinelerini barındırıyor. Önemli sanat eserlerine ev sahipliği yapan müzede toplam 54 galeri bulunuyor. Bu galerilerden en değerlisi ise Sistine Şapeli’dir.

Vatikan Müzesi’nde Eski Mısır, Antik Yunan ve Büyük Roma İmparatorluğundan kalma eserler bulunuyor. Raphael, Micheangelo ve Donatello gibi Rönesans döneminin en ünlü sanatçılarının en değerli eserleri de yine Vatikan Müzesi’nde yer alıyor.

Bilet fiyatları ise; yetişkinler için 17 Euro, her milletten 26 yaş altı öğrenciler için 8 Euro.Eğer bilet yanında sesli rehber (İngilizce) de almak isterseniz giriş ücreti; yetişkinler için 24 Euro, her milletten 26 yaş altı öğrenciler için 15 Euro.Bileti internetten almak isteyenler için yukarıdaki fiyatlara ek olarak 4 Euro online rezervasyon ücreti de alınıyor.

Vatikan Müzeleri, Roma’nın en çok ziyaret edilen noktalarından bir tanesi. Bu yüzden müze girişinde çok uzun kuyruklar olabiliyor. Bu nedenle size tavsiyem mümkünse ziyaretinize en az 1 hafta 10 günkala biletinizi internetten satın alın.

*Vatikan Müzeleri Pazartesi ve Cumartesi günleri arasında her gün 09:00–18:00 arası açık ancak en geç giriş saati 16:00.

 

 

British Museum

 

Londra İngiltere’de 1700’lü yıllarda kurulan müze eski çağ ve etnografya koleksiyonlarına ev sahipliği yapıyor. Londra’nın sembollerinden biri haline gelen müze, ev sahipliği yaptığı eserlerle şehrin en geniş tarihi dokusunu oluşturuyor.

Doğa bilimci olan Sir Hans Sloane’nin bıraktığı 69.253 parça olduğu söylenen eserler koruma altına alınıp müze oluşturulmuş. 300 yıllık bir tarihi barındıran eserleri ile aynı zamanda dünyanda ilk kurulan müze unvanına da sahip Londra British Museum, Fransız mimari üslubu ile inşa edilmiş.

Yıllık yaklaşık ziyaretçisi 6 milyon oluğu söylenmektedir.

24,25,26 Aralık ve 1 Ocak tarihlerinde kapalı ama onun haricinde her gün açıktır.

*Her gün 10.00-17.30 arası açık ve ücretsizdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here