Dünyanın En Soğuk Kenti Yakutsk’da Yaşam

0
4795

 

 

1632’de Lena Nehri kıyısında kurulan Yakutsk şehri, Rusya Federasyonu’na bağlı özerk Yakutistan Cumhuriyeti’nin de başkenti. Yakutsk, 200.000 nüfuslu bir şehirdir ve iki şeyle ünlüdür: klasik masa oyunu Risk’in  ortaya çıktığı yer olması ve ikna edici bir şekilde dünyadaki en soğuk şehir olduğunu iddia etmesi.

 

 

Eksi 5 derecede soğuk oldukça canlandırıcıdır ve ısınmak için hafif bir şapka ve atkı gerekir. Eksi 20 derecede, burun deliklerinizdeki nem donar ve soğuk hava öksürmemeyi imkansızlaştırmaya başlar. Eksi 35 derecede hava, maruz kalan cildi hızla uyuşturmaya yetecek kadar soğuk olacak ve böylece donma ısısı sabit bir tehlike haline gelecektir ve eksi 45 derecede gözlük takmak bile zorlaşıyor: metal yanaklarınıza yapışıyor ve çıkarmaya karar verdiğinizde etinizi  parçalara ayırarak çıkacaktır.

 

Kentte sıcaklık kışın eksi 64 dereceye kadar düşebiliyor yani aslında ölçülen en düşük değer bu ortalama Ocak ayı sıcaklığı eksi 38. Yazları ise görülen en yüksek sıcaklık 25 dereceyken Temmuz ayı ortalaması 19 derece.

Dondurucu soğuğa rağmen Yakutsk’ta hayat durmuyor Türkiye’nin aksine( bizde kar düştü mü hemen kar tatili beklenir). Okullar ve resmi kurumlar sıcaklık eksi 52 derecenin altına inmediği sürece tatil edilmiyor.

 

 

Bölge Rus tarihinde ise Lenin ve Stalin gibi liderlerin de belli dönem yaşamak zorunda kaldığı bir politik sürgün şehri olarak biliniyor.

 

 

Bölge mineral açısından ise oldukça zengin. Yakutsk dünyada elmas üretiminin beşte birinin gerçekleştirildiği ve Rusya’da bulunan altın madenlerinin yüzde 40’ının bulunduğu bir şehir. Ayrıca gaz ve petrol rezervleri de bulunmakta.

 

 

Guinness Rekorlar Kitabı’na adını yazdırmayı başaran şehir, dünyaca ünlü fotoğrafçıların da sık sık fotoğrafladığı noktalar arasında yer alıyor.

 

 

Yakutsk’ta çeşitli tiyatrolar var:  State Russian Drama Theater, daha sonra adı A. S. Pushkin olarak değiştirilen; the Sakha Theater, daha sonra P. A. Oiyunsky olarak adlandırılan.

Çok sayıda müze var: Sakha Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi; E. Yaroslavsky ismini taşıyan Yerel Kültür ve Tarih Müzesi; ve dünyadaki tek müze, khomus ve permafrost’a ithaf edilmiştir.

 

 

Her yıl düzenlenen Ysyakh Yaz Festivali, Haziran ayının son hafta sonu gerçekleşiyor. Geleneksel Yakut yaz gündönümü şenlikleri, doğanın canlanması ve yenilenmesi, doğurganlık ve yeni bir yılın başlangıcını temsil eder.

 

 

Bir de üniversitesi vardır Sakha (Yakutsk) State University.

 

Yakutsky’de dünyanın tek Mamut Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Yakutsk’ta ayrıca Sakha – stroganina (özel dilimlenmiş dondurulmuş balık) ulusal yemeğini de deneyebilirsiniz.

Peki insanlar ne diye donuyor buralarda diye merak ediyorsanız, dünya pırlanta üretiminin 20%’sinin burada yapıldığını belirtelim.

 

 

Havanın hafif soğuması ile tekrar akıllara gelen Sibirya şehri. Titreten soğuklarının yanında, toprakları altında donmuş metan gazı ihtiva etmesi ile küresel ısınmanın en korkulan etkilerinin baş aktörlerindendir. Sibirya genelinde toprak sürekli donuk haldedir ve toprak altında bulunan metan gazı sürekli hapis halindedir. Eğer aşırı ısınma sebebiyle Sibirya bölgesindeki toprağın buzu çözülürse çok büyük boyutta metan gazı atmosfere salınabilir ve bu gaz karbondioksit gazından 20 kat daha zehirleyici bir etkiye sahip olduğundan doğa üzerindeki etkileri ve insanlığa nasıl bir zarar vereceği henüz kestirilememektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here