Avşa Adası Tatil Rehberi – Gezilecek En Güzel Yerler

0
1876

Avşa Adası, Türkiye’de ki en güzel ve tatil sever kişilerin en çok tercih ettiği tatil beldelerinden bir tanesi olmaktadır.

Avşa Adası’nda gezilecek yerler, adaya ulaşım, kalınabilecek en ucuz Avşa Adası Otelleri hakkında bilgi almak için bu yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Avşa Adası Nerede ve Nereye Bağlı?

Avşa Adası Nerede

İstanbul’a deniz otobüsüyle 2,5 Erdek’e ise gemiyle 1 saat 50 dakika uzaklıktadır. Balıkesir’in Marmara ilçesine bağlı bir yerleşim yeridir. İlçe merkezine 11 km, il merkezine 155 km uzaklıktadır. Avşa Adası’nın diğer adı “Türkeli” adasıdır.

Avşa Adası, Balıkesir’in Marmara Adası’na bağlı olmaktadır. Avşa günümüzde, Marmara Adası’nın bir mahallesi olarak bilinmektedir.

Aşa Adası, harita üzerinde, Balıkesir’in üzerinde Marmara Adası, Ekinlik Adası ve Paşalimanı Adası’nın arasında kalmış görünümdedir.

Avşa Adası’nda Nasıl Gidilir?

Avşa Adasına Nasıl Gİdilir

Avşa Adası’na Balıkesir, Erdek ve Tekirdağ’dan kalkan feribotlar ile gidilmektedir. Tekirdağ’dan; Yavuz Naz, Ömer Kaptan, Özkantan, Erdek’ten; Adalar-1, Gestaş, İstanbul’dan; İDO feribotları adaya yazkış sefer düzenlemektedir.

Avşa Adası’na Erdek’ten kalkan feribotlar, adaya 1,5 saatte, Tekirdağ’dan kalkan feribotlar 3 saatte, İstanbul’dan kalkan İDO feribotu 3,5 saatte adaya ulaşım sağlamaktadır.

Avşa Adası bilet fiyatları da geleceğiniz yere göre değişiklik göstermektedir. En ucuz biletler, Erdek’ten olurken en pahalı biletler İstanbul üzerinden yapacağınız yolculuklar olmaktadır.

Avşa Adası’nda Gezilecek ve Görülecek Yerler

Avşa Adası Gezilecek Yerler

Avşa Adası’nda gezilecek, görülecek oldukça fazla yer vardır. Adayı ziyaret ettiğinizde bu yerleri gezip fotoğraflar çekinerek tatilinizden unutulmayacak kareler yakalayabilirsiniz.

Avşa Adası’nda gezilecek en güzel yerler;

1. Mavi Koy

Mavi Koy, Avşa Adası plajının berrak ve cam gibi denizine sahip en güzel koylarından bir tanesi olmaktadır.

Mavi Koy, Avşa Adası merkezine ortalama 3 km uzaklıkta bulunmaktadır. Mavi Koy’a, ada merkezinden kalkan dolmuşlar ile ortalama 10 dakika içerisinde gidilmektedir.

Mavi Koy’da yapacağınız en güzel şeylerden bir tanesi, sandalyenizi alıp, günbatımına karşı manzarayı izlemek olacaktır.

2. Şarap Fabrikaları

Avşa Adası şarap üretimi yapan ve kendi şaraplarını Türkiye’nin dört bir tarafına dağıtan tatil beldelerinden bir tanesi olmaktadır.

Avşa Adası’nda şaraplar, Yiğitler Köyü’nde yer alan Bortaçina ve Büyülübağ şarap fabrikalarında üretilmektedir.

Avşa Adası’nda tatil yapacaksanız şarap fabrikalarını mutlaka ziyaret etmelisiniz. Buraya belirli saatlerde gezi turları düzenlenmektedir.

3. Koylar

Avşa Adası’nda adanın arkasında yer alan bazı koylar tatilcilerin denize girmek için en çok tercih ettiği plajlar arasında olmaktadır.

Altınkum Koyu, Çınar Koyu, Kumtur ve Karadut Koyu, Avşa Adası’nda tatil yapanların en çok tercih ettiği koylar arasında olmaktadır.

Adanın bu eşsiz güzellikteki koylarına Avşa merkezinden kalkan dolmuşlar ile kısa süreli bir yolculuk ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

4. Yiğitler Köyü

Yiğitler Köyü, Avşa Adası’nın arkasında bulunan yaklaşık 500 kişilik nüfusa sahip bir köy olmaktadır.

Yiğitler Köyü, çay bahçeleri ile denizinden sürekli çıkan yunusları ile tatilcilerin ziyaret ettiği yerlerden bir tanesi olmaktadır.

Avşa Adası’ndan Yiğitler Köyü’ne gitmek için, Avşa merkezinden kalkan dolmuşlar veya taksiler aracılığı ile kolay bir şekilde ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

5. Manastır

Avşa Adası’nda tarihi yerleri merak edenler ve tarihi yerleri görmek isteyen kişilerin uğrak yerlerinden bir tanesi Manastır olmaktadır.

Manastır günümüzde Avşa Adası’nın bir koyu olarak geçmekte ve eski Rumlardan kalmış olan tarihi yapı Avşa Belediyesi tarafından koruma altına alınmıştır.

Manastır’a, Avşa merkezinden kalkan dolmuşlar ile ortalama 10 dakikalık bir yolculuk ile ulaşabilirsiniz.

Avşa Adası Gece Hayatı

Avşa Adası Gece Hayatı

Avşa Adası gece hayatı, tatilcilerin gecelerini renklendirdiği en güzel geceleri yaşadığı anlardan olmaktadır.

Avşa Adası’nda Türkiye’de adını duyurmuş 3 büyük disko ve sahilinde yer alan birden çok bar yer almaktadır. Bu yerlerin ücretleri de oldukça uygun olmaktadır.

Avşa Adası’nda ki barlarda, canlı müzik mekanlarda renkli ve eğlenceli geceler geçirebilir, çok uygun fiyatlara eğlencenin tadını çıkartabilirsiniz.

Avşa Adası’nda ki Konaklama Tesisleri

Avşa Adası Pansiyonları

Avşa Adası’nda konaklayabileceğiniz birçok tesis bulunmaktadır. Başlıca konaklama tesisleri arasında oteller, pansiyonlar ve apartlar yer almaktadır. Ada da ki bu tesislerde çok uygun fiyatlar ile konaklayıp ucuz bir tatil yapabilirsiniz.

Avşa Adası’nda ki tüm konaklama tesisleri aşağıda ki başlıklarımızda yer aldığı gibi olmaktadır. Buradan sizler için en uygun tesisi seçebilirsiniz.

Avşa Adası Otelleri

Avşa Adası otelleri, lüks ve kaliteli bir tatil arayışı içerisinde olan kişilerin en çok tercih ettiği konaklama tesisleri arasında yer almaktadır.

Avşa Adası’nda oteller, denize sıfır, 5 yıldızlı, herşey dahil, butik olmak üzere sınıflandırılmaktadır ve otellerin fiyatları da bu sınıflandırmaya göre değişebilmektedir.

Avşa Adası’nda ki otellerde uygun fiyatlara kaliteli ve güzel bir tatil yapmak istiyorsanız erken rezervasyon seçeneğinden yararlanabilirsiniz.

Avşa Adası Pansiyonları

Avşa Adası’nda pansiyonlar, uygun fiyata kaliteli ve güzel tatil yapmak isteyen kişilerin tercihi olmaktadır. Pansiyonlar tatilcilere 2, 3 ve 4 kişilik konaklama imkanı sunmaktadır.

Avşa Adası’nda pansiyonlarda tıpkı oteller gibi bahçeli, denize sıfır, kahvaltı dahil gibi sınıflandırılmaktadır. Pansiyon ücretleri de bu sınıflandırmaya göre değişmektedir.

Avşa pansiyon fiyatları ise diğer tatil beldelerine göre çok daha uygun fiyatlara hizmet vermektedir. Uygun fiyatlara güzel bir tatil yapmak istiyorsanız Avşa pansiyonlarını tercih edebilirsiniz.

Avşa Adası Apartları

Avşa Adası apartları, kalabalık ve geniş ailelerin en çok tercih etmiş olduğu tesisler arasında olmaktadır. Avşa’da kalabalık arkadaş grubunuz ile veya aileniz ile bir tatil yapacaksanız Avşa apartlarını tercih edebilirsiniz.

Avşa Adası apartları 1+1, 2+1 ve 3+1 gibi daireler olarak kiralanmaktadır. Birçok daire aile ve arkadaş grupları için uygun olmaktadır.

Avşa Adası’na arkadaşlarınız veya aileniz ile gelecekseniz uygun fiyata konaklayabilmek için tercihinizi apartlardan yana kullanıp ada da güzel bir tatil yapabilirsiniz.

TEILEN
Önceki İçerikİsviçre’de Görmeniz Gereken 10 Yer
Seyma K
Seyma K. araştırmayı, yeni yerler keşfetmeyi, okumayı, müziği ve dansı çok seven bir psikoloji öğrencisi.Yeni yerler, tatlar, aktiviteler keşfetmek istiyorsanız takipte kalın :)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here