Kıbrıs Gezilecek Yerler

0
2348

Kıbrıs, Akdeniz’in en güzel ve en büyük adalarından üçüncüsüdür. Kıbrıs’a ilk geldiğimde size aldığım tüm notlarımı iletiyorum.. İyi okuyun kesinlikle yararlanabileceğiniz bir çok önemli detaylar var. Her neyse çok uzatmadan başlıyorum… soru ve görüşlerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Lefkoşa Büyük Han

Adaya yurt dışından direk uçuş yok. Sadece Türkiye aktarmalı uçuşlar var. Kıbrıs Hava Limanı sadece Lefkoşa’da vardır. Ercan hava limanı olarak geçmektedir, fakat Lefkoşaya uzaklığı ortalama 40 km civarındadır. Ulaşım seçenekleri de bu konuda biraz kısıtlı. Sadece KIBHAS olarak bilinen tek bir toplu taşıma mevcut. Onun saatlerine uymanız gereklidir. Şehir içi ulaşım ise ilk defa gidenler için imkansız gibi birşey.. bir yerden bir yere gitmek oldukça zor, o yüzden kesinlikle taksi kullanmanızı öneririz.

Kıbrıs’a Özel Tavsiyelerim

  • Ben giderim yoldan bir taksi çeviririm gibi bir düşünceniz olmasın, zaten hava alanı çölün ortasında..
  • KIBHAS, Türkiye’deki HAVAŞ gibi düşünebilirsiniz ve hatta aynısıdır.Dilerseniz buradan kıbhas servis saatlerini öğrenebilirsiniz.
  • Eğer ben rahatıma düşkünüm taksiyle gidecem diyorsanız en yakın şehir için en az 100tl gibi bir rakamı gözden çıkarmalısınız. Eğer yükünüz az ise otostopla tüm adayı bile rahatlıkla gezebilirsiniz. 🙂
  • Kıbrıs araç kiralama şirketleri ercan hava alanında bulunmaktadır. Ortalama bir aracın günlük kirası 120 TL dir ve en az 3 gün kiralandığını hatırlatmak isterim. Benim araç kiraladığım firmayı soracak olursanız, cimla rent a car şirketiydi ve gayet memnun kaldığımı söyleyebilirim.
ercan hava alanı taksi

Çok çok önemli….!!

Arkadaşlar burada trafik sağ dan akmaktadır. Bu yüzden araç kiralamadan önce bu konuda kendinize ciddi bir şekilde güvenmelisiniz veya araç kiraladığınız yerden trafik hakkında kısa  bir oryantasyon istemenizde fayda var.

Kıbrıs da trafik nasıl?

Kıbrıs yerel halkı ve burada yaşayan insanlar trafikte oldukça saygılıdırlar ve aman dim kornaya basmaya kalkmayın.. burada kimse kornayı kullanmaz ve her zaman yaya geçidi olsun olmasın yol hakkı yaylalardadır. Bir yaya gördüğünüzde durmanız lazım yola atlar flan sonra kötü şeyler olur dikkat…

Şehir içi hız limiti saatte 50 km dir. Şehirler arası ise bu limit 100 km ye kadar çıkmaktadır. Şehir içi ve şehir dışı her yerde sabit hız radarları olduğunu kesinlikle unutmayın. Aniden bir flash patlar ve aracınızın ve sizin çok net fotoğrafı çekilir ve en az 250 TL ve üstü cezayı yemeye hazır olur.

Evlerde ve otellerde prizler ingiliz usülü 3 lü girişe sahiptir. Anahtar veya ucu sivri birşey ile en üstteki kilidi içine bastırdığınız anda normal bizim 2 li girişi olan elektronik alet fişlerini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Baktınız olmuyor, MR PAUND diye bir yer var bizdeki ne alırsan 1 lira olayı gibi bir yer, fakat son dönemlerde paund o kadar yükseldiki burasıda ne alırsan 8 TL oldu. Burada bu çevirici aparatı ve daha bir çok ilginç eşyaları bulabilirsiniz.

Kıbrıs’dan Türkiye’ye ne kadar içki götürebilirim?

Evet… geldik en çok merak edilen bir diğer konuya.. Çok ilginçtir ki gideceğiniz ile göre değişmektedir. Örnek veriyorum Antalya’ya gidecekseniz size en fazla 3 Litre alkole izin vermektedirler, fakat İstanbul’a gidecekseniz bu limit 4 Litreye çıkıyor. Sebebini bende bilmiyorum. Aynı şekilde sigara kartonların da da  bu olay mevcut.

Kıbrıs Tarihi Mekanları

Açıkçası benim pek ilgimi çekmese de gelen arkadaşlar için tavsiye edeceğim mekanlar; Salamis – Soli – 3 kaleler (Kantara, St. Hillarion, Buffavento), Girne Kalesi, Lefkoşa sur içi (cami – hanlar – hamamlara ek birbirinden güzel kapıları), Mağusa Lala Mustafa Paşa Cami, Mavi Köşk, Dipkarpaz Aya Synesios Kilisesi, Girne Bellapais Manastırı gibi yerleri sizlere tavsiye ederim. Benim sevmemem deki olay ise ben deniz adamıyım 😛

Bellapais Manastırı

Kıbrıs Yemek Fiyatları Nasıl?

Yeme içme eğer İstanbul gibi büyük şehirlerden geliyorsanız aynı fiyatlarda hatta daha uygun gelebilir. Tavsiye edebileceğim mekanlar ise; Niazi’s, Kızılkayalar (Karpaz), Gemi konağı, Yorgo (kasap), Ambiance (Karaoğlanoğlu), Alagadi 1 (Girne), Eminem (Çatalköy), Hürdeniz midyeleri, kesinlikle uğrak noktanız olması gerekenler diyebilirim. Çoğu tatilciler her şey dahil paketleri seçmekte ama size tavsiyem adayı gezerek her yerin tadına bakmanızdır. Bir otele tıkılıp koca tatilinizi bir oda ve denizde geçirmeyin.. Bellapais Manastırı‘na gidip renkli sokaklarında gezip sonra manastırın bahçesinde eşi benzeri olmayan manzaraya karşı kahvenizi yudumlayın. Girne Limanı‘nda gezinip soğuk bir şeyler içip içinizi ferahlatın, eğer sabah geldiyseniz bir taksi tutup direk olarak ılgaz köy fırınında bir kahvaltı yapmanızı öneririm. Mutlaka Altınkum ve Ayfilon‘da yüzün. Mağusa‘da Palm Beach‘den denize girip Maraş’a uzaktan bakın. Eğer  Girne’de kalıyorsanız Escape, en popüler olup da eksik kalın mayası beach. Ayrıca bir diğer yazımız olan Kıbrıs Gezi Rehberi yazımızı inceleyerek daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

kıbrıs denizi ve yat turu

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here