Yurt İçi ve Yurt Dışı Mavi Tur Önerileri

1
5015
Mavi Yolculuk

Farklı rotalara belirli çıkış noktalarından teknelerle yapılan turları ifade eden bu konsept, Ayvalık’tan Antalya’ya kadar bölgelere ait enfes güzellikteki sayısız koylara ve doğal güzelliklere şahit olabileceğiniz huzur verici, mavi ile iç içe geçen bir deneyim için yıllardır birçok turist tarafından tercih edilmektedir.


Mavi Yolculuk Nedir?

“Mavi Yolculuk” ya da “Mavi Tur” literatüre Halikarnas Balıkçısı, Azra Erhat ve Sabahattin Eyüboğlu tarafından kazandırılmış ve şimdilerde özellikle turizmde çok sık kullanılan bir terim haline gelmiştir. Kaynağının, Azra Erhat’ın ilk olarak 1957’de, daha sonra ise kapsamlı bir şekilde 1962 ve 1979′ da yayınlanan aynı isimli kitapları olduğu bilinmektedir.

Bu oldukça tanınmış hümanist aydınların, 1950’li yıllarda keşif amaçlı olarak gerçekleştirdikleri; huzur ve deniz kokulu  tekne gezileri, bu tarihten sonra fazla tercih edilen alternatif bir tatil konsepti olarak gelişmiştir. Kendi teknesine sahip şanslı azınlık bir grup tarafından 1980 li yıllara kadar yapılan Mavi Yolculuk, bu tarihten sonra Türkiye’de gelişen turizm kavramının içerisine iyice yerleşmeye başlamıştır. Kordon boyunca hızla artan tekne sayısı ile tekne kiralama fiyatlarının daha ekonomik seviyelere inmesi yerli ve yabancıların bu konsepte olan ilgisini gitgide arttırmıştır.

Mavi Tur

Mavi Yolculuk turları arkadaşlarla ve bireysel olarak yapılabilecek çok fazla sportif aktivite barındırabilirken, sevgilinizle birlikte romantik bir seyahat için de imkan sağlayabiliyor.

Son zamanlarda kiralık tekneler ile 5 – 15 günlük” bir zaman diliminde, tekne üzerinde sahil şeridi boyunca belirli bir rota izlenerek yapılan doğa ile iç içe, sakin ve huzurlu bir dinlence tatili” olarak karşımıza çıkan mavi yolculuk için; tur şirketleri tarafından düzenlenen turlar da ülkemizde oldukça ilgi görmektedir.


Mavi Yolculuk Rotaları

Günümüzde mavi yolculuk turları, rotası bakımından sadece “Marmara, Ege ve Akdeniz Kıyıları” ile sınırlı kalmayıp, “Yunan Adaları” nı da içine alacak şekilde genişletilerek yapılabiliyor. Mavi yolculuk yapmaya karar  verdiyseniz öncelikle yurt içi mavi yolculuğu mu, yoksa yurt dışı mavi yolculuğu mu seçeceğinizi belirlemelisiniz.

Bunun dışında karar vermeniz gereken bir diğer konu ise, özel bir tekne kiralama” ya da bir tur satın alma” konusu olacaktır. Ülkemizde isteğe bağlı olarak tekne kiralama hizmeti almak da mümkün, herhangi bir tura katılmak istemeyen grup ya da aileler için tekne kiralama” seçeneklerinden faydalanmak da popüler seçenekler arasında. Gruplar istek ve beklentilerine uygun olarak kendine özel mavi tur yapabilirken, tekne ile birlikte kaptanı ve hatta tayfayı da kiralayarak konforun tadını çıkarabiliyor, büyük yatlara daha yüksek ücretler ödeyerek de bu lüks seyahatin keyfine varabiliyorlar.


Yurt İçi Mavi Yolculuk Turları

Eğer mavi yolculuğunuzu yurt içinde yapma yönünde bir karar aldıysanız koylar bakımından oldukça zengin olan ülkemizin Kuzey Ege, Güney Ege ve Akdeniz kıyılarını tercih edebilirsiniz. Güney Ege tatilciler tarafından özellikle sezonunun uzun olması nedeniyle tercih edilirken, Batı Akdeniz kıyılarının da hiç aşağı kalır yanı yok.

Başlangıç noktası Ayvalık’tan, Antalya’ya kadar genişleyen mavi yolculuk turları için yoğun olarak kullanılan çıkış noktaları şunlardır: Ayvalık, Foça, Çeşme, Kuşadası, Didim, Gökova, Datça, Marmaris, Göcek, Fethiye, Antalya

Güney Ege’ de Mavi Yolculuk: Turların büyük bir çoğunluğu Bodrum ve Marmaris çıkışlı yapılsa da, Datça ve Bozburun gibi alternatif çıkış noktaları da mevcut. Bodrum’ dan Gökova körfezine, oradan Datça’ ya kadar uzanan kıyı şeridi boyunca harika koylara sahip bir rota ile bu masmavi yolculuğunuzu Bodrum Körfezi’ nde sonlandırabiliyorsunuz. Aynı şekilde Marmaris’ ten de Datça yarımadası boyunca mükemmel koylar” izlenebiliyor.

Batı Akdeniz’ de Mavi Yolculuk: Bodrum’ dan sonra en popüler rotalardan biri de Likya (Turkuaz) olarak bilinen Batı Akdeniz koyları. Son yıllarda bu kıyılara ilginin daha fazla artmasıyla, mavi yolculukta oldukça trafik alır hale geldi. Fethiye’ den Kaş’ a kadar en uzun sezonu yaşatan bölgelerden de olmaları sebebiyle fazlaca tercih edilen bu rotada da birbirinden eşsiz güzellikteki koyların keyfini çıkarabilirsiniz. Bu rota için de en popüler çıkış noktaları Fethiye ve Göcek.

Marmara ve Kuzey Ege’ de Mavi Yolculuk: Marmara ve Kuzey Ege diğer bölgelere göre hava durumundan dolayı daha az tercih edilmekte, hatta neredeyse yalnızca sezon ortalarında tercih edilmektedir. Bozcaada’ nın şirin mi şirin atmosferi, Assos ve Edremit’ ten İzmir’ e kadar uzanan bu sahil şeridinde de oldukça keyifli vakit geçirebileceğiniz noktalar mevcut.


Yurt Dışı Mavi Yolculuk Turları

Eğer mavi yolculuğunuzu yurt dışında yapma yönünde bir karar aldıysanız en iyi rotalar ve yakınlığı açısından Yunan Adaları’ nı (Yunanistan Dodekanisos)” tercih edebilirsiniz. Çoğunlukla Bodrum, Marmaris, Datça ve Bozburun çıkışlı olan yat turları ile Yunan Adaları’ na ait tarihi ve doğal güzellikleri keşfedebilir; mutfağının da keyfini çıkarabilirsiniz.

Kefalonia Island

Güney’ de Rodos, Simi, Nysiros, Kos gibi adaları içeren bir rota sizleri hem Unesco Dünya Mirası” noktalarla buluşturacak hem de harika bir “deniz tatili” imkanı sunacaktır.

Kuzey’ de Lipsi, Patmos, Leros ve Kalimnos, Kefalonia gibi adaları içeren çoğunlukla Bodrum çıkışlı olmak üzere belirlenen bir rota ile “fırtınalı havaları” saymazsak, eşsiz doğal güzelliklerin tadını çıkarabilirsiniz.

Tüm bunların dışında; çoğunlukla tercih edilmese de, uzun mesafeli uzak rotaları da mavi yolculuk eşliğinde gezmek isteyenler için, Güney Fransa Kıyıları ve İtalya” gibi yurt dışı mavi yolculuk alternatifleri de mevcut.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here