Kopenhag’ da Bir “Özgür Şehir”: FREETOWN CHRİSTİANİA

0
2722
Freetown Christiania

Freetown Christiania (resmi adıyla “Fristaden Christianian”), Danimarka’ nın başkenti Kopenhag’da özerk, sakinlerinin farklı yaşam biçimleriyle tanınan, yeşil ve araçsız bir kasabadır. Resmi dilleri ‘Danca’ olup, para birimleri Løn olmakla birlikte alışveriş ve diğer şeyler için Danimarka Kronu da kullanabilirsiniz.

Özgür Şehir Christiania’ da yaşayanlar Danimarka vatandaşı olup, belediye ile yaptıkları anlaşmaya istinaden hastanelerden yararlanmaktadır; fakat bu bölgede Danimarka’ya ait birimler bulunmamaktadır.

Christiania Bayrağı

Özgür Şehir Christiania’ nın kendi bayrakları, okulları, gazeteleri, televizyonu, sanat atölyeleri ve marketleri bulunmakta ve yaklaşık olarak 700-900 kişi ve 400 köpek burada yaşamaktadır.

Burada bir ev sahibi olmayı bir tarafa bırakın, köpek sahibi olmak bile neredeyse imkansızdır. Ancak bu sayede yaşadıkları yerin düzenini ve birliğini sağlamanın mümkün olduğunu düşünüyorlar.


Freetown Christiania Nasıl Kuruldu?

1971 yılında, bölgede terkedilmiş askeri kışlaları işgal eden bir grup hippi tarafından kurulmuş ve tamamen Danimarkalı hükümetten bağımsız olarak kendi toplum kurallarını geliştirmiştir.

1971 yılında Jacob Ludvigsen adındaki bir gazetecinin liderliğinde sanatçılar , hippiler ve yaşadığı sistemden memnun olmayanlar bir araya gelip Kopenhag’ın ortasındaki terkedilmiş askeri bir kışlayı işgal (occupy) etmiş, kendi toplum kurallarını geliştirerek bağımsızlıklarını ilan etmiş ve hem devlete hem de o günün koşullarına tepki göstererek ‘özgür ruhlu’ toplumlarını oluşturmuşlardır. Günümüze dek Cristianialılar bu bölgeyi düzenleyip, kendilerine yaşanabilir kılmak için binalar inşa etmiş, kendi gelir kaynaklarını oluşturmuşlardır.


Christiania Sokakları

Özgür Şehir Christiania henüz Prinsessegade Caddesi üzerindeki ana girişinde sizi tedirgin edebilecek bir  “You are now leaving European Union” / “Avrupa Birliği’nden çıkıyorsunuz” yazısı karşılıyor olsa da, korkmayın! Adeta bir film setini andıran Christiania gayet güvenli bir  yer…

Eskiden askeri bir yerleşke olan Christiania’nın sokaklarında gidenlerin “masaldan çıkmış gibi” diye tabir ettikleri, sokak sanatının en güzel örnekleri bulunuyor.

Mahallenin meşhur sokağı Pusher Street’te amatör müzisyenlerin sahne aldığı “Cafe Nemoland” bulunuyor.

Pusher Street

Özgür Şehir Christiania’nın bir diğer önemli mekanı ise “Musikloppen (kısaca Loppen)” adındaki gece kulübüdür. Bu zamana kadar birçok yabancı grup ve şarkıcı konser vermiştir. Her turistin mutlaka uğradığı bir mekandır. Çalışanları gönüllü olmakla beraber her pazartesi iş dağılımı ve ihtiyaçlar için toplantı yapılmaktadır. Ayrıca parası olmayıp müzik festivallerini izlemek isteyenler de barmenlik, temizlik gibi küçük işleri yapmaları karşılığında festivalde rahatça vakit geçirebiliyor. Diğer işletmelerde buna benzer bir prensip ile işlerini yürütüyor.

Freetown Christiania

Özgür şehir Christiania’ dan ayrılırken sizi “You are now entering the EU” / “Avrupa Birliği’ne giriyorsunuz” yazısı yolcu edecek. Bu küçük hatırlatma ile birlikte kendinizi yeniden güvende hissetmeye başlayabilirsiniz.


Özgür Şehir Christiania Kuralları

“Eğlen, koşma ve fotoğraf çekme”
  • Araba ve silah kullanımı,
  • Şiddet,
  • Hırsızlık yapmak,
  • Çalıntı ürün satmak,
  • Kurşun geçirmez yelek ve havai fişek satmak,
  • Koşmak yasaktır. Çünkü Christianialılar birisi koştuğunda polisle ilgili bir durum olduğunu düşünüp tedirgin oluyorlar.
  • Kimyasal uyuşturucunun yasak olduğu bu şehirde esrar kullanımı ve satışı tamamen yasaldır. Bölgedeki ot kokusunu ve sağda solda apaçık satıcıları görmeniz mümkündür (özellikle ‘Pusher Street’te). Halk bu esrar satışlarından kendi kazançlarını sağlıyor.
  • Fotoğraf çekmek yasak. Burada uyuşturucu satmak yasal olduğu için etrafta pek çok esrar satan stand ve mağazalar bulunuyor. İşte bu yüzden burada fotoğraf çekmek konusunda çok katı kurallar var. Ziyaretini fotoğraflandırmak isteyenler için ise sadece Prinsessegade Caddesi’nde ki Christiania’nın ana girişinde fotoğraf çekmek yasak değil.

Bu tutumlarıyla hem Danimarka’dan bağımsız olduklarını hem de yasalarına uymaları gerekmediklerini zaten açıkça belirtiyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here