Türkiye’nin En İyi Kayak Yerleri 2018

2
3295

Türkiye çok engebeli ve yüksekliği fazla olan bir ülkedir. Ortalama yüksekliği 1132 metredir. Türkiye arazisinin yarısından fazlası 1000 – 2000 m arasında yükseltiye sahiptir. Türkiye arazisinin yüksek olmasının iki nedeni vardır:
1)Alp orojenik kuşağında bulunan Kuzey ve Güney Anadolu’da yüksekliğin fazla olması ve geniş alan kaplaması.
2)Alp orojenezinden sonraki epirojenik hareketlerle Anadolu yarımadasının bütün olarak yükselmiş olması.

Yer şekillerinin böyle olması dolayısıyla kayak sporu için epey elverişlidir.

Uludağ-Bursa

Tur kayağı ve helikopterli kayak seçenekleri bakımından uygun bir coğrafyaya sahip olan Uludağ 2,543 metrelik ve 8.343 feetlik zirvesiyle Türkiye’nin kuzeybatı kesiminin en yüksek dağı. Uludağ’da kayak sezonu aralık ayında başlar, mart sonuna kadar devam eder. Kayak için ideal kar kalınlığının 50 cm olduğunu söyleyebiliriz.

Uludağ’ın 1. Bölge ve 2. Bölge diye ayrılan iki alanındaki Uludağ otelleri; pistlere uzaklıkları, tam/yarım pansiyon seçenekleri, manzaraları ile çok çeşitli. Beceren, Alkoçlar, Grand Yazıcı, Kervansaray, Fahri, Atasu, Genç Yazıcı, La Chalet Yazıcı, 1. bölgenin en çok tercih edilen otellerinden.
2.bölgede ise Alkoçlar Zone, Monte Baia, Ağaoğlu My Mountain ve Karrina otelleri hizmet veriyor. Bu bölgedeki pistler daha zorlu. Oteli, kayacağınız piste yakın seçmeniz size kolaylık sağlar. Çünkü ortalık kar kıyamet, ulaşım kolay olmuyor.

Uludağ’daki pistleri kullanabilmeniz için telesiyejlere ve teleferiklere binmeniz gerekiyor. Bunun için de 4 saatlik, tam günlük ya da 5 günlük çeşitleri olan SKIPASS kayak biletlerinden almalısınız.

Erzurum-Palandöken

Palandöken Kayak Merkezi, 2000 ile 3,176 metre arasında bulunan 10 telesiyej, 1 teleski, 2 baby lift, 1 gondol hizmeti sunuyor. Gondol lift ile En yüksek noktalardan biri olan Ejder Tepesi‘ne ulaşabiliyorsunuz. 12,000 kişiye hizmet verme kapasite sahip bölgede, toplamda 7 kolay, 8 orta, 2 zor kategoriden profesyonellere hizmet veren pistlerin yanında, 4 de doğal pist bulunuyor.

Alp disiplini ve snowboard için uygun pistler sunan merkez, bunların dışında dağcılık, yamaç paraşüt, snowtube, paintball gibi alternatif aktiviteler de sunuyor. Palandöken’de sezon uzun. Kasım ayında başlayan sezon Nisan sonuna kadar uzuyor. Kayakçılar için en gözde kar tipi olan toz şeklindeki karıyla tüm sezon boyunca gönülleri fethediyor.

Türkiye’nin en uzun ve farklı zorluk derecelerine sahip, mavi-kırmızı ve siyah olmak üzere üç ayrı zorluk derecesinde, özel karlandırma sistemine sahip pistlerinde, sezon boyunca kar keyfi yapmak mümkün. Dileyenler 50 km’lik alana yayılan Palandöken Kayak Merkezi’nde, toplam 21 km kayak keyfi sunan, 18 farklı piste ulaşabiliyor.

Halk otobüsleriyle merkeze yaklaşık 10 dk uzaklıktaki Palandöken Kayak pistine varabiliyorsunuz ya da taksiyle yaklaşık 25 liraya gidebilirsiniz şehire oldukça yakın bir konumdadır.

Kayseri-Erciyes

3916 metre yüksekliğiyle Türkiye’nin 5. en yüksek dağı olan Erciyeste yıl boyu kar görülüyor. Normal kış koşullarında ortalama 2 metre kar kalınlığının olduğu bölgede kayak için en uygun zaman 20 kasım 20 nisan arası olarak gösteriliyor. Erciyes Dağı’nın kuzeyindeki buzdağı bulunuyor krater yapının karşılaştığı dış etkiler sonucu oluşmuş. Dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerin dikkatini çeken bir diğer şey ise dağın zirvesinde kaya sütunları arasında yer alan Bizans keşişlerinin dini kutlamalar için kullandığı mağara.

 

Bingöl-Yolaçtı

Bingöl il merkezine yaklaşık 25 km uzaklıkta bulunan Yolaçtı Kurucadağ Kayak Merkezi görülmesi gereken harika bir yerdir. Yıl boyunca çok sayıda kişi akın etmektedir. Burada 925 metre uzunluğunda 499 kişilik bir teleski mevcuttur. Pist uzunluğu 100 metre olup acemi ve ileri düzey kayakçılar için güzergahlar bulunmaktadır. Alt istasyon 1650m üst istasyon 1890 metredir. Ortalama meyil yüzde yirmi beştir.

Karasal iklim görülen bölgede kayak sezonu Aralık ayında başlar Mart ayında biter.

 

Gümüşhane-Zigana

Zigana Kayak Merkezi, Karadeniz Bölgesinde yer almaktadır. Karadeniz’in Doğu Karadeniz Bölgesinde yer alır ve Gümüşhane ili sınırları içindedir. Bu kayak merkezinin büyük bir kısmı ormanla kaplıdır. Kar kalınlığı ise 100 cm ile 150 cm arasındadır. Bu kalınlığı sezon boyunca koruduğu söylemektedir.

Zigana Kayak Merkezinde sezon başlangıcı Ocak ayı sonundadır. Mart ayına kadar sezonun devam edeceği söylenir. Ancak gitme konusunda karar alanlar, detaylı bilgiyi kayak merkezini aranarak öğrenilebilir.

1900 metre ile 2500 metre yüksekliğindeki pistlere sahiptir. Zigana Kayak Merkezinde 1 adet teleski bulunmaktadır. Ayrıca 1 adet de baby lift tesisi yer almaktadır. Kayak pistinin genişliği ise 100 metre ile 200 metre arasındadır. Orta ve zor olarak değerlendirilen iki pisti ile kayak sporunu sevenlerin büyük ilgisini çekmektedir.

 

Kars-Sarıkamış

2.634 metre yükseklikte bulunan ve Kars’a 55 kilometre mesafede olan Sarıkamış kar kalitesiyle ön plana çıkan güzide bir yer. 20 Aralık 20 Mart arası popüler olan merkez dünyanın en önemli kayak merkezleri arasında gösteriliyor. Çamlar arasında ve 12 kilometreyi bulan 5 etaplı pisti amatör ve profesyonel kayakçılar açısından değeri çok yüksek. Kar kalınlığı kışın 1,5 metreyi bulan Sarıkamış’ın kristal karla kaplı olması ziyaretçileri en çok etkileyen şey oluyor.

Bolu-Kartalkaya

Bolu’dan arabayla 45 dk süren merkeze toplu taşımayla da ulaşılabiliyor. Genelde kar kalınlığı 2.50 m oluyor. 20 Aralık 20 Mart tarihlerinde kayak severleri ağırlıyor. Bölge dar kayağı için oldukça elverişlidir ve yamaçların toplam uzunluğu 20 metredir.

 

Erzincan-Bolkar

Kayak merkezi Bolkar Dağları üzerine kurulmuş olup merkeze 40 km uzaklıkta ana yol üstündedir. Kayak sezonu Aralıkta açılıp Nisan da bitmektedir. Merkezde 1050 metre uzunluğunda, 1.200 kişi kapasiteli bir teleski ile 300 metre babylift bulunmaktadır.

 

TEILEN
Önceki İçerikAnkara’da Gezilecek Yerler 2018
Sonraki İçerikKamp Malzeme Listesi
Seyma K
Seyma K. araştırmayı, yeni yerler keşfetmeyi, okumayı, müziği ve dansı çok seven bir psikoloji öğrencisi.Yeni yerler, tatlar, aktiviteler keşfetmek istiyorsanız takipte kalın :)

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here