Türkiye’ye Yakın Vizesiz Gidilen Ülkeler

0
2078

Yurt dışı seyahatlerinde vize almak oldukça zor ve uğraştırıcı, vizesiz gidilebilen ülkeler tdaha çok tercih ediliyor. Haliyle hepimiz bu vize işlemleri extra ücretler zaman kaybı gibi işlerle artık uğraşmak istemiyoruz. Sizlere aşağıda Türkiye’ye yakın vizesiz gidebilceğiniz ülkeleri sıralıyorum, ilk defa yurtdışı deneyimi yapacak olanlara tavsiye ederim.

Arnavutluk

Balkan Ülkelerinden biri olan Arnavutluk, sizin vize almadan kolaylıkla gidebilceğiniz ülkeler arasında. Osmanlıdan büyük izler taşıyan Arnavutluk hem tatilciler  hemde tarihi severler için kesinlikle gidilmesi gereken yerlerden biri.. Arnavutların kökeni M.Ö. 600’e dayanıyor ve uzun yıllar Türk egemenliğinde kalmıştır. 1925’te ise Arnavutluk Cumhuriyeti kurulmuştur. Eğer İstanbul’dan gidiyorsanız en fazla bir saat 45 dakika içerisinde Arnavutluk’a varmış olacaksınız. Tiran’da yer alan Ethem Bey Cami ve Saat Kulesi şehrin tarihi mekanlarından biridir. Ayrıca bir çok akarsuda vardır, Lena Nehri, Tiran’ın içinden geçiyor ve kıyısında Osmanlı’dan kalan eski bir kalenin izleri görebilirsiniz. Son olarak Berat kalesine çıkıp muhteşem şehir manzarasını izleyebilir ve çektiğiniz fotoğrafları bizlere gönderebilirsiniz. 🙂

Bosna Hersek

Gittiğinize pişman olmayacağınız bir diğer vizesiz ülkemiz ise tabiki Bosna Hersek’dir. Geçmişte yaşanan savaşın izleri ve o tarihini halen korumaktadır. Gittiğinizde o dönemleri şahsen yaşadığınızı hissedeceksiniz. Hatta bazı binalarda kurşun izlerine bile rastlayabilirsiniz. Ayrıca ülkenin başkenti olan Saraybosna da gece gündüz yanan Ateş Anıtı‘nıda ziyaret etmeyi unutmayınız. Son olarak Neratva Nehri üzerindeki Mostar Köprüsü, UNESCO Dünya Miras Listesinde yer almıştır.

Karadağ

Karadağ Bosna Hersek’e çok yakın ve komşu bir ülkedir. Tahmin edildiği gibi burayada vizesiz giriş yapabiliyorsunuz. Diğer ülkelere göre daha ekonomik bir tatil düşünebilirsiniz. Özellikle şato tarzındaki otelleri çok dikkat çekici.

Makedonya

Makedonya vizesiz gidelen balkan ülkelerinden biri. Ülkenin başkenti Üsküp. Doğal güzelliği ve eşsiz manzarası ile resmen büyülüyor diyebilirim. Kesinlikle uğrak nokta olarak size Matka Kantonunu önerebilirim. Bol gezmeler 🙂

İran

İran Türkiye’ye en yakın bölge olup gezebilceğiniz onlarca tarihi mekan ve eserler bulunmaktadır. Pers İmparatorluğu tarihine tanıklık etmek için İsfahan’ı kesinlikle görmelisiniz, çölün ortasındaki dev labirent içinse Yezd’e uğramadan İran’dan ayrılmayın.

Şimdilik bu kadar, merak ettiğiniz tüm konu ve görüşler için bana yazmayı unutmayın. Hoşcakalın.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here