İçecekleriyle Meşhur Yerler

4
5119

 

Türkiye’de ve dünyada içeceği meşhur yerleri derledik, eğer bu yerlere seyahat ederseniz mutlaka bu içecekleri denemenizi öneririz.

Adana-Şalgam

Şalgam turpgiller ailesinden bir bitki, pancar da denebilir aslında. İçindekiler tariften tarife değişmekle birlikte genelde şöyle oluyor: siyah havuç, pancar turbu, toz şeker, bulgur, limon tuzu, kaya tuzu ve tabi acı isteyenler için kurutulmuş acı biber. Adana’nın iddialı olduğu şalgam kebap ikilisini denemeden dönmeyin.

Niğde-Gazoz

Gazlı frambuaz aromalı içeceğin üretimine 1962’de başlandı hala devam ediyor ve popülerliğini hiç yitirmiyor. Şuan yıllık 8 milyon şişenin üzerinde bir kapasiteye sahip fabrikada üretilmektedir ve yurtdışına ihracatı yapılmaktadır.

Bilecik-Boza

Boza’nın içinde buğday, mısır unu, şeker ve su var. Bozanın çok yararlı bir içecek olduğu, çocuklarda kemik yapısının güçlenmesine yardımcı olduğu, anne sütünü artırdığı ve bağırsakların çalışmasını kolaylaştırdığı söyleniyor.
*Bu arada Orhan Pamuk Kafamda Bir Tuhaflık kitabında bir bozacının hayatını İstanbul çevresinde çok güzel anlatmış ben onu okuduktan sonra deli gibi her yerde boza aramıştım, okumayı sevenlere öneririm, güzeldi kitap.

 

Toscana-Şarap

Bölgedeki şarap üretimi Ortaçağ’a dayanıyor. Sangiovese adında bir üzüm yetişiyor burada ve bu üzümden Chainti adında şarap üretiliyor. Ucuza güzel şaraplar içebileceğiniz şarap tadım turlarına katılabileceğiniz aynı zamanda UNESCO tarafından korunan birçok tatlı köye de ev sahipliği yapan Toskana’ya giderseniz şarap tatmadan gelmeyin deriz.

Kanada/Quebec eyaleti-Akçaağaç şurubu

Pancake ve waffle ile birlikte iyi giden akçaağaç şurubu dünyada en çok Kanada’da üretilmektedir.

 • Akçaağaç şurubu kalsiyum ve potasyum gibi birçok mineral bakımından oldukça zengin bir tatlandırıcı.
 • Yüksek antioksidan özellikler gösterdiğinden vücudumuzdaki serbest radikalleri bizden uzaklaştırıyor, bu sayede bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor.
 • Sadece nezle ve grip gibi hastalıklardan değil, aynı zamanda kanser gibi çok daha ciddi sorunlardan da vücudumuzu olabildiğinde koruyor, var olan hastalıkların iyileşme sürecine destek oluyor.

Sangria-İspanya

Sangria, İspanyol kültürü denildiğinde akla gelen ilk içkilerden biri. Kelime anlamı kutsal kandır. Ana malzemesi şarabın, tercihe ve mevsimine göre meyve, portakal suyu, şeker, rom veya votka ile harmanlanmasından oluşan Sangria hem hafif hem de lezzetli bir içkidir. İçerdiği meyveler tercihe göre değişebilir. Alkol oranı da tamamen hazırlanışına bağlıdır.

 

Tekila-Meksika

Meksika’nın Tequila şehrinde bulunan mavi agave bitkisinin özlerinden yapılır. Meksika’nın ulusal içeceği olan Paloma, tekila ve greyfurt sodasının karıştırılmasıyla hazırlananan bir içkidir.

 

Mojito-Küba

Kübalılar tartından Sir Francis Drake onuruna yapılmıştır, afrikan tılsımı veya küba baharatı diye anılır. Ernst Hemingway’in favori içeceği olduğu biliniyor.

 

Brezilya-Kahve

Brezilya dünya kahve üretiminin neredeyse üçte birlik payına sahip bir ülke.

 

Tinto de verano- İspanya

Yazın şarap içmenin en güzel şekli olabilir Kırmızı şarabın içine limon dilimlenmesi, gazoz eklenmesiyle elde edilen ve kolay çarpabilen bir içecek ve özellikle İspanyollar bu işi çok iyi biliyor ülkemizde veya başka bir yerde aynısını bulmak zormuş duyduğum kadarıyla.

 

Japonya-Matcha

Matcha, Japonya kökenli yeşil renkli bir tür çay. Gölgede yetiştirilen çay ağacı yapraklarından elde ediliyor ve harika yeşil rengiyle içme isteği uyandırıyor. Diğer çaylardan farkı ise demlenerek değil tozunu suya karıştırarak içilmesi.Metabolizmayı hızlandırır. Bazı faydaları:

 • Bağışıklık sisteminizi güçlendirir
 • Enerji seviyenizi yükseltir.
 • Göbek yağlarının hızlı erimesini sağlar.
 • Konsantrasyonu arttırır.
 • Alzheimer hastalığına olumlu etkileri olmuştur.
 • Kolestrol ve kan şekerini düzenler.
 • Enfeksiyonlara karşı kurar.
 • Kas gücünü ve dayanıklılığı arttırır.

 

Japonya-Sake

Fermente pirinçten yapılmış Sake, Japonya’nın yerel içkisidir. Hacimce yaklaşık yüzde 20 alkol içerdiğinden, yavaşça yudumlanmalıdır.

 

Pina Colada- Porto Riko

1954’te Pina Colada’yı yaratan Ramon Marrero adlı Porto Rikolu bir barmendi. Coco Lopez ödülü de dahil olmak üzere birçok ödül aldı. Tatlı, rom tabanlı, hindistan cevizi yağı ve ananas suyu karıştırılarak yapılan ve soğuk içilen bir kokteyldir. Özellikle Orta ve Latin Amerika ülkelerinde popüler bir içkidir.

 

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here