Türkiye’de Kaplıcalarıyla Ünlü 10 Şehir

2
6044


Türkiye coğrafi konumu bakımından önemli fay hatları üzerinde olduğundan zengin yeraltı su kaynaklarına sahiptir ve jeotermal enerji potansiyeli bakımından dünya yedincisidir. Kaplıcalar birçok hastalığa şifa vermesiyle ünlü ve önemli bir ayrıntı da kaplıcaların içeriğinin birbirinden farklı olması dolayısıyla her hastalığa her yerde şifa bulunamıyor. Öncesinde araştırmak gerekiyor. Bu ayrıntıyı dikkate alıp yazıyı derledik umarım işinize yarar.

 

Ayaş Kaplıcaları – Ankara

Türkiye’nin termal turizmi açısında önemli olan Ayaş Kaplıcaları, romatizma, karaciğer, mide, bağırsak, safra kesesi, böbrek gibi hastalıklara şifa olarak bilinir. Ayaşlı Kaplıcaları, köklü bir tarihe sahiptir. Bu kaplıcanın Romalılar, Selçuklu ve Osmanlılar tarafından işletildiği bilinmektedir. Kaynak 


Yalova Kaplıcaları

Yalova’nın Termal ilçesinde bulunan bu kaplıca iki dağ arasında konumlanmıştır ve zengin bitki örtüsüyle yerli yabancı birçok turisti misafir kendine çeker.

Mustafa Kemal Atatürk Yalova için ”Burası geleceğin su şehiri olacaktır.’’demiştir.Bu kaplıca idrar yolları, safra kesesi taşları, romatizma, dolaşım sistemi rahatsızlıkları iyileştirilir.

Romatizma ve kas hastalıkları yanında felçler, sindirim sistemi, karaciğer, safra kesesi, böbrek ve kadın hastalıklarına faydalıdır. Ayrıca ameliyat sonrası rahatsızlıklarında, kırık tedavilerinde rahatlatıcı ve tedavi edici özellikleri olduğu saptanmıştır.

 

Bursa Kaplıcaları

Bursa termal oteller ve kaplıcalar açısından sadece Türkiye’nin değil, dünyanın sayılı şehirleri arasındadır. Termal sularının sıcaklık derecesi, 45-83°C’dir. Çekirge, Armutlu, Gemlik, Oylat kaplıcaları olarak bölgelere ayrılır. Termal sularının içerisinde maden eriyikleriyle zengin kimyasal maddeler, gazlar ve yüksek radyoaktivite bulunur. Ayrıca kalsiyum, sodyum, bikarbonatlı oligo, radyon, kükürt bileşenleri açısından da zengindir. Bursa kaplıcaları; romatizma hastalıklarına, hareket sistemlerinin ağrılı hastalıklarına, damar tıkanıklıklarına, diyabet, gut, metabolizma bozuklukları ile karaciğer ve safra yolları hastalıklarına iyi gelir. Astım gibi bazı solunum yolları rahatsızlıkları için şifa kaynağıdır.  Kaynak

 

Denizli Kaplıcaları

Pamukkale kaplıcalarıyla ünlüdür ve termal suyu içilebilir banyo yapılabilir birçok hastalığın tedavisinde iyi sonuçlar verir bunlardan bazıları: kalp damar sertliği, felç, tansiyon, böbrek taşı, sindirim sistemi rahatsızlıkları. Ayrıca Akköy Çamur Kaplıcası’nda bulunan çamurun deri hastalıklarının tedavisinde işe yaradığı söylenir.

 

Ankara – Haymana Kaplıcaları


Dünyanın en iyi ve en faydalı ikinci kaplıcası olmasıyla bilinir. Haymana ilçesinde bulunan kaplıcalarda sıcaklık yaklaşık 45 derecedir ve bu kaplıca suyu romatizma, kalp ve kan dolaşımı, kadın hastalıkları ve kas ağrıları gibi çeşitli hastalıklara iyi gelir. Eti medeniyeti şifalı sulardan ilk yararlanan uygarlıktır Anadolu’da.

 

Manisa Kaplıcaları

Manisa kaplıcalarının su sıcaklığı 37-96°C arasında değişmektedir. Emirler, Ilıcak, Kurşunlu, Menteşe, Sart kaplıcaları şehrin termal sularının bulunduğu yerlerdir. Kalsiyum, sülfat, bikarbonat ve hidrojen sülfürlü suların bileşiminden oluşur. Manisa bölgesindeki termal sularının romatizma, cilt sorunları, yanında kadın, solunum yolu ve sinirsel hastalıklar ile ameliyat sonrası eklem ve kireçlenme rahatsızlıklarına olumlu etkileri vardır.  Kaynak

Balıkesir Kaplıcaları

 

Acısu, Altınsuyu, Ekşisu, Emendere, Gönen, Hisaralan, Ilıca, Ilıcaoba, Kum Ilıcası, Kepekler gibi birçok farklı bölgesi ile kaplıca konusunda zengin kentlerimizden biridir ve  ülkemiz çapında olduğu gibi, dünyaca da meşhur olup, kesinlikle uğramanızı tavsiye ederim. Termal sularının sıcaklıkları 31-75°C arasında değişiklik gösterir. Balıkesir kaplıcalarının içerisinde sodyum, kalsiyum, klor, sülfat, sodyum, karbondioksitli sülfür, magnezyum ve arsenik bulunmaktadır. Bölgedeki kaynak suları romatizma, siyatik, kireçlenme, kadın hastalıkları gibi hastalıklara iyi gelmesinin yanı sıra bazı cilt ve deri hastalıklarının tedavisine de yardımcı olmaktadır.

 

Afyon Kaplıcaları

Geniş bir alana sahip olan Afyon termal sularının sıcaklıkları 40-98°C arasındadır. Araplıdede, Gazlı Göl, Gece, Heybeli Hüdai, Ömer kaplıcaları Afyon termal otellerinin bulunduğu en ünlü bölgelerdir. Sodyum bikarbonatlı, florürlü ve karışık nitelikte termomineralli olan Afyon kaynak suları, hafif radyoaktif bileşimi içerir. Afyon kaplıcaları romatizma, dolaşım sistemi hastalıkları, damar tıkanıklığı ve kalp rahatsızlıkları, sinir ve kas hastalıklarına iyi gelir. Bunların yanı sıra sindirim sistemi, bronşit, cilt ve kadın hastalıkları tedavilerinde faydalıdır.

Gazlıgöl Termal Afyon’da değerlidir ve onu  önemli kılan özelliği, 4 farklı şekilde kullanılabiliyor olmasıdır. Banyo, buhar, çamur, içmece (Kızılay maden suyu ) ve doğal hali. Gazlıgöl içme dolayısı ile birçok rahatsızlıkta, sinir hastalıkları, mide, bağırsak, romatizmal hastalıklar, özellikle sıcak termal suyunu kullanması uygun olmayan iltihaplı romatizma hastalarının kullanabileceği özel bir termal bölgesidir. Çeşitli konaklama imkanlarına sahiptir. Belediye ve özel sektör ve devremülk olarak birçok konaklama imkanı mevcuttur.

 

Kütahya Kaplıcaları

Fay hattı üzerinde yer alması dolayısıyla termal sular bakımından zengindir. Ünlü kaplıcalarından biri olan Yoncalı’da fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi de yer alır. Buradaki tüm kaplıcaların tarihi Selçuklular’a uzanmaktadır. Termal sular kükürt, magnezyum ve kalsiyum içermektedir. Simav’da yer alan Çit Göl Kaplıcaları ise ülser, deri hastalıkları, bel fıtığı ve böbrek taşı rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Bölgedeki diğer önemli kaplıcalar arasında Tavşanlı, Dereli ve Herek Kaplıcaları sayılabilir.

 

Bolu-Karacasu Kaplıcaları


Bolu ilinde bulunan Karacasu, aynı zamanda termal turizm bölgesidir. Karacasu Kaplıcaları; Karadeniz’in ormanlarla kaplı dağlarının eteğinde bulunur. Karacasu Kaplıca suları öylesine şifalıdır ki; burada Sağlık Bakanlığına bağlı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi bulunmaktadır. Kaplıca suyunda bulunan mineraller son derece fazladır. Hastalıkların tedavisinde ve cilt lekelerinin giderilmesinde son derece etkilidir. Kaplıcaların bulunduğu alan doğa güzelliği olarak da gidenleri mest etmektedir. Bolu’nun eşsiz güzelliklerinin arasındaki Karacasu Kaplıcaları Karadeniz hakkının ve hem Karadeniz turu yapıp, hem şifa bulmak isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği bir termal alandır. Kaplıca suyunun içimi son derece lezzetlidir. Şişelere doldurulduğunda bile günler sonra içildiğinde aynı lezzetini korumaktadır.

 

 

2 YORUMLAR

  1. Şeyma hanım yazılarınızı yakından takip ediyorum. Hepsi birbirinden güzel maşallah. Yeni yazılarınızı dört gözle bekliyorum. Sevgiyle kalın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here