Batum’da Gezilecek 11 Yer

2
3829

Batum Gürcistan’ın güneybatısında bulunur ve ülkenin üçüncü en büyük kentidir. Para birimi laridir, kur farkı 2018 Kasım verilerine göre 1 lari 1,96 türk lirasıdır. Gezmek için yaz ayları daha uygundur kışın karla kaplı olabilir. İklimi ılımandır ve yıllık ortalama sıcaklık 14 derecedir.

Yerel saati Türkiye saatinden bir saat ileridir. Vize gerekmez uçakla veya Sarp Sınır Kapısı üzerinden şehire giriş yapabilirsiniz. Trabzon, Artvin, Rize gibi çevre illerden servisler veya turlar düzenlenmektedir araştırıp onlardan biriyle günübirlik gidebilirsiniz.

Batum’un mimarisi 2007’den beri çağdaş mimariyle tasarlanan binaları ve anıtlarıyla bir değişim geçirmiştir. Bu binalara örnek Radisson Blu Otel, Kamu Hizmeti Salonu, Leogrand, Koz TowerSheraton Otel Mısır’daki Büyük Deniz Feneri tarzında tasarlandı.  Akropolis ve White Restaurant da şehrin ilgi çekici tasarımlarından.

Burada bir anda Karadeniz’de değil de Akdeniz’de gibi hissediyorsunuz kendinizi. Batum bulunduğu alanın sıcak rüzgarlar alması hem de Çoruh nehrinin alüvyon bırakması sayesinde çok verimli bir ova olmuş, 25 çeşit meyve sebze yetişirmiş.

Gürcistan 2500 yıllık bir ülke, Osmanlı ve İran denetiminde, sonra Ruslara geçiyor, 1917 devriminden sonra 1918’de bağımsız oluyor, yani burası Türkiye’den de önce bir cumhuriyet oluyor. Ama kendisi de Gürcü olan Stalin buraya giriyor, tekrar Rusya’ya bağlanıyor. SSCB dağıldıktan sonra 1991’de tekrar bağımsız oluyor. Ekonomi çok bozuk, mafya alıyor başını gidiyor,  ardından olan Gül devrimi ile yönetim değişiyor ve artık ciddi bir toparlanma ve Avrupa Birliği’ne yanaşma durumu başlamış durumda.

Ayrıca bu şehirde ışık gösterileri de çok iddialı, binaları çok daha görkemli gösteren doğru ışık seçimleriyle de gözünüzü gönlünüzü doyuracak Batum!

Gönye Kalesi

Romalıların MS 7-8. Yüzyılda yaptıkları bir kale. İçinde surlar görülebiliyor, ek olarak kapalı bir odada mitolojik hikayelerle ilgili (Jason ve Argonotların hikayesi) kalıntılar ve kesin olmamakla birlikte Matta’nın mezarı olduğu iddia edilse de Gürcü arkeologlarca yakın zamanlarda yapılan kazılarda iddiayı doğrulayan bir kanıta rastlanmamıştır.


Batum Botanik Bahçesi

108,7 hektarlık yayıldığı alanıyla bahçe, dünyanın en büyük botanik parkları arasında geçiyor. Rus Botanikçi Andrey Nikolayevich Krasnov (1862-1914), bahçenin geliştirilmesine öncü olmuş. Krasnov uluslararası tanınmış bilim adamları, ziraatçılarla temasa geçerek bilgiler ve tohumlar almış. 3 Kasım 1912’de parkın resmi açılışı yapılmış.

İçerisinde 5000’den fazla bitki türü barındıran Batum Botanik Bahçesi, Kafkasya’ya özgü yarı tropik bitkilerin yanı sıra Uzak Asya, Yeni Zelanda, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Himalayalar, Meksika, Avustralya ve Akdeniz bitkilerinin sergilendiği bölümler de bulunuyor. 1,200 gül türünün yer aldığı parkta 2,000 üzerinde ağaç ve odunsu bitkiler bulunuyor.

Park giriş ücreti ise (6 Lari). Ana yürüyüş yollarını takip ederek Batum Botanik Parkı’nı gezmek ortalama 2 saatinizi alır. Park girişinde ve çıkışında tuvaletler bulunuyor. Sıcak mevsimlerde yanınıza su almayı unutmayın. Kaynak

 

Holy Mother Virgins Cathedral

Batum Ortadoks Kilisesi 19.yy’da Neo Gotik tarzda yapılmış ve şehirdeki en güzel mimari denebilir mutlaka gidin görün, büyüleyici. Katedral, aslında ilk inşa edildiğinde Katolik kilisesiymiş, şimdi Ortodoks. Bolşevik dönemde bir laboratuar, depo ve başka amaçlarla kullanılmış, 1989 yılında yenilenerek Ortodoks kilisesine çevrilmiş.

Chacha Kulesi

Bu yapı İzmir Konak’taki Saat Kulesi’nin kayıp ikiz kardeşi. Çok beğendikleri için buraya da yanısını yaptırmışlar. Tabi ortada, ikizlerin her ne kadar aynı görüntüye sahip olsa da, farklı karakterlere sahip oldukları gibi bir gerçek var tabi. Bu ikizde de Temmuz, Ağustos aylarında her gün saat 19.00’da 10 dakikalığına su yerine Gürcü vodkası Chacha akıyor!

 

Piazza Meydanı (Piazza Square)

Batum’un en güzel yerlerinden biri olan meydan Avrupa şehirlerinin meydanlarını anımsatıyor. 5,700 metre kare alanı kaplayan meydan, içerisinde otel, restoran, pub ve kafelere çevrili. Havayı saran taze kahve kokusu ile hoş bir atmosfer sunan meydandaki café La Brioche her akşam canlı müzik yapıyor. Meydandaki kocaman saat tam saatlerde gürültülü bi şekilde çanlarını vuruyor.

 

Alfabe Kulesi

130 metre yüksekliğinde bir yapıdır. Kule, Gürcü alfabesinin ve insanının özgünlüğünü sembolize eder. Yapı, çifte sarmal deseninde bilindik DNA tasarımını kombine eder. İki sarmal şerit, Gürcü alfabesinin 4 metrelik alimünyumdan yapılmış 33 harfini taşıyan kulede yükselir.

Şehrin sembolü haline gelmiş. En tepesi 360 derece dönebilen bu yapıda ; restoran, casino ve televizyon stüdyoları mevcut. Dilerseniz ziyaret edebilirsiniz.

 

Avrupa Meydanı

Avrupa mimarisine özenerek yapılmış meydanın ortasında büyük bir fıskiyeli havuz bulunmaktadır. Havuzun ortasına ise Gürcistan hükumeti tarafından Medea Heykeli isimli bir heykel yapılmıştır. Bu heykel elinde altından koyun postu tutturulmuş Madea’dan başkası değildir. Toplam maliyetinin 1 milyon Lari olduğu belirtilmektedir. Avrupa meydanı tam olarak şehir merkezinde olduğu için diğer gezilecek yerlere de çok yakındır.

 

Astronomik Saat

Beni kendine hayran bırakan yapılardan bir tanesi de burasıydı. Astronomik Saat, eski ulusal Batum bankasının tepesinde bulunuyor. Benzeri Prag ve Venedik’te rastlanan astronomik saatlerden biriside Batum’da bulunuyor. Memed Abashidzade caddesinde bulunan bu yapı, Medea Heykeline de çok yakın. Her saat başında farklı melodilerle saatin geldiğini bildiriyor.

 

White Restaurant Ters Ev

Karadeniz kafası, Karadeniz’in iki tarafında da aynı, ama diğerlerinden biraz farklı işliyor. Batum’da önemli bir Laz nüfusu var, zaten Lazca da Gürcüce ile aynı dil ailesinden. Üzerinde yazdığı gibi burası bir laz yemekleri restoranı. Gerçek mi değil mi bilmiyoruz ama rehberin dediğine göre bu da bir Laz müteahhit işiymiş.

 

Ali Nino Heykeli

Sahil bölgesinde , biri Müslüman diğeri Katolik Hristiyan olup kavuşamayan aşıkları anlatan sanatçı Tamar Kvesitadze imzalı 7 metrelik metalden dev heykel yerleştirmesi. Akşam olduğunda kırmızı ve mavi ışıklandırılan bedenler birbiri etrafında dönüyor ama asla birleşemiyorlar. Heykele İlham olan kaynak da, Kurban Saidadlı kimliği kesin olmayan yazar tarafından 1937’de Viyana’da Almanca olarak yayınlanmış bir roman. Roman Müslüman bir Azeri genci olan Ali  ile Hristiyan Gürcü kızı Nino arasında yaşanan imkansız aşkı konu ediniyor.

 

Argo Teleferiği

Argo Teleferiği, Deniz seviyesinden 250m yüksekteki Anuria Dağı’ndaki Argo Eğlence Merkezi’ni şehre bağlıyor. Merkezden dağarla çevrili panoramik Karadeniz manzarası ise enfes! Goethe’nin de dediği gibi ”dünya öylesine güzel öylesine büyüleyici ki şair olmamak elde değil”.Gün batımında gitmenizi şiddetle öneririm böyle bir manzara harika oluyor zira.

Burada restoranlar, cafeler, alışveriş yerleri, teraslar ve açık hava alanları da var. Batum Botanik Bahçesi’ne giderken yol üzerinde kalıyor. Çalışma Saatleri: 11:00-00:30

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here