2018’de En Çok Ziyaret Edilen Şehirler

0
2535


Her yıl Mastercard Küresel Şehir Destinasyon İndeksi’ni bir araya getirir ve 160’dan fazla şehir turist bakımından popüler olmasına göre sıralanır.

Anket, yalnızca ziyaretçi sayısını ve seyahat harcama verilerini değil, havayolu bilet alımlarını, hediyelik eşya satın alımlarını da hesaplıyor ve aynı zamanda insanların gelecek yıl içinde nereleri ziyaret edeceğini öngörüyor.

Şirket, 2018’in en çok ziyaret edilen şehirleri olacak en yeni endeksini yayınladı. Bu yılki listenin nasıl ortaya çıktığına bakın.

 Bankok, Tayland

20 milyon
Üç yıldır zirvede yerini koruyan Bankok pek çok tarihi yapısıyla, Grand Palace kompleksiyle, kanallarla dolu sokaklarıyla, lezzetli ve ilginç sokak satıcılarıyla gezginlerin dikkatini çekmektedir.

 

 London, İngiltere

19 milyon
Londra’da yapılacak çok şey var en klasikleri tabiki Big Ben, London Eye, Buckingham Sarayı, Thames Nehri, Tower Bridge, Londra Köprüsü, National Gallery. Ulaşım sistemi çok gelişmiş olduğundan burada paranızı ulaşıma saçmanız da gerekmez.

 

 Paris, Fransa

17 milyon
Fransa’nın başkentinin cazibesine direnmek neredeyse imkansızdır ve 17 milyondan fazla gezgin bunu açıkça kabul ediyor. Şehir, şık otelleri ve eşsiz restoranlarıyla biliniyor.

 

 Dubai, B.A.E

15 Milyon
Dubai asla kendini aşmaya çalışmayı bırakmayacak gibi görünüyor. Geçtiğimiz yıl içinde, şehir uçan bir drone taksisini başarıyla test etti ve dünyanın en uzun oteli için kendi rekorunu kırdı. Ama bütün bu gösteriş pahalıya patlıyor olmalı ki turistler 2017 yılında her gün ortalama 537 dolar harcadılar.

 

 Singapur

13 milyon
Çılgın Zengin Asyalıları henüz görmemiş olsanız bile (ayıp!), muhtemelen bu çekici şehir hakkında biraz bilgi sahibisinizdir. Singapur dünyanın en iyi havalimanına ve en instagramlık otellerine sahip olmakla kalmaz, sokak yemekleriyle de saltanatını sürdürür.

 

 New York, ABD

13 milyon
Aşağı Doğu Yakası’nın İtalyan restoranlarından Midtown’un gök gürültülü otellerine kadar, New York şehri kadar yeryüzünde enerjik (veya kafeinli) bir şehir yok. Günlük ortalama 147 dolar harcanmaktadır bu şehirde.

 

 Kuala Lumpur, Malezya

12 milyon
Dünyanın en iyi sokak yemekleri şehirlerinden biridir ve her yerinde bir tatil beldesi olduğunu kanıtlamıştır. Ziyaretçiler Malezya’nın başkentinde ortalama 5,5 gece harcıyorlar kalmak için pek çok harika otel varmış denilene göre.

 

 Tokyo, Japonya

11 milyon
Yeni bir yüksek hızlı tren, rekor sayıda Michelin yıldızlı restoran ve 2020 Yaz Olimpiyatlarına ev sahipliği yapacağı için hazırlıklar sayesinde, dünyanın en iyi şehrini ziyaret etmek için daha iyi bir zaman olmadı.

 

 İstanbul, Türkiye

10 milyon
Ülkemizin bu listeye girmesi gururlandırdı beni ve tahmin ediyorum ki sizi de gururlandırmıştır. Umarım hep bu listede kalırız.

 

 Seul, Güney Kore

9 milyon
Güney Kore, 2018 yılının başlarında Seul Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapmış olmasına rağmen, ülkenin başkenti geçen yıl ziyaretçilere hafif bir düşüş gösterdi. Yine de en iyi on listesinde yer alması büyük başarı.

 

TEILEN
Önceki İçerikBatum’da Gezilecek 11 Yer
Sonraki İçerikİçecekleriyle Meşhur Yerler
Seyma K
Seyma K. araştırmayı, yeni yerler keşfetmeyi, okumayı, müziği ve dansı çok seven bir psikoloji öğrencisi.Yeni yerler, tatlar, aktiviteler keşfetmek istiyorsanız takipte kalın :)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here