Cape Town Gezi ve Seyahat Rehberi

0
3229
Cape Town

Cape Town Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Cape Town, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin üç başkentinden biridir. Güney Afrika’ nın aynı zamanda nüfusu açısından en büyük ikinci şehridir. Nüfusu yaklaşık olarak 3.740.026 olup, bu nüfusun yaklaşık 500 bin – 1 milyonunu Müslümanlar oluşturmaktadır. Afrika kıtasının Avrupa’ya en uzak noktasında yer alır. Şehirde yaklaşık 300-500 arası Türk yaşamaktadır. Güney Afrika’ nın tam güneybatı ucunda yer alan Cape Town’ ı tam olarak Hollanda, İngiliz ve Afrika kültürleri harmanı olarak nitelendirebiliriz.

The Guardian ve The Newyork Times’in “2014’te gidilecek 52 yer” listesinde ilk sırada yer alan ve “2014 tasarım başkenti” olan Güney Afrika’nın ikinci büyük şehri olan Cape Town’ un adeta bir masal şehri olduğunu söylersek abartmış olmayız.


Cape Town’ un Tarihi

1488 yılında Portekizli keşifçi Bartelemeu Dias tarafından keşfedilen Cape Town, önce Boerler ardından İngilizlerin eline geçti. 1652’de ise Güney Afrika’da kurulan ilk Avrupa yerleşimi” olmuş olmasıyla da önemli bir yere sahip olmuştur. İlk Müslümanlar 1700’lü yıllarda Malay dünyasından Hollanda’ya karşı mücadele eden ve yakalanıp sürgün edilen Şeyh Yusuf ve 49 müridi olmuştur. İlk camiyi de onlar inşa etmişlerdir.

“Güney Afrika Birliği” kurulduktan sonra, ülkenin başkenti olarak seçilmiştir. 1945 yılından sonra olan ırkçı “Apartheid” rejimi beyaz dışındakilerin tüm haklarını kısıtladı. 1990 yılında ise ırk ayrımcılığı bittikten sonra beyaz dışındakiler daha çok toplumda ön plana çıkmış ve resmi görevlere girmiştir.

Şehrin bir kesimi çağdaş gökdelenlerle doluyken; diğer bölümleri gecekondu mahallelerinden oluşmaktadır. Ayrıca Fransız göçmenlerin kurduğu birbirinden güzel kasabalar ve bağ evleri de burada bulunmaktadır.


Cape Town’ da Gezilecek En Popüler Yerler

1. Ümit Burnu

Ümit Burnu

Ümit Burnu, Güney Afrika Cumhuriyeti’ndeki bulunan Cape Yarımadası’nın güneydeki uç noktasında yer alır. Denize doğru uzanan kayalık bir burun olan Ümit Burnu, denizden yaklaşık olarak 245 metre yüksekte yer almaktadır.

Cape Town’a gidip de Ümit Burnu’nu ziyaret etmemek olmaz. Buraya yaklaşık 1-1,5 saatlik araç yolculuğunun sonunda ulaşıyorsunuz. 1860’da yapılmış olan deniz fenerini ziyaret edip, Ümit Burnu’nda hatırâ fotoğrafı çekmek burada yapmanız gereken en güzel aktivitelerden…

Ümit Burnu’ nun Tarihi

Ümit Burnu tarihi açıdan önemli bir noktadır. İki okyanusu yani Hint Okyanusu ile Atlantik Okyanusunu birbirinden ayıran” yer olarak kabul edilir. Eski ismi “Fırtınalar Burnu” olan “Ümit Burnu” ismi ile ilgili bir çok rivayet var. Atlas okyanusu boyunca Avrupa’ dan buraya gelene kadar deniz fırtınalı olur ve bir çok gemi buraya ulaşamadan batarmış. Ama bu burnu geçip Hint okyanusuna ulaşınca deniz durulur ve bu noktadan sonra Hindistan’ a kadar herhangi bir tehlike olmazmış. Avrupa’ dan çıkan denizciler bu burna kadar sağsalim varmayı ve burayı sorunsuz bir biçimde geçmeyi ümit ederlermiş. İşte bu yüzden isminin “Ümit Burnu” olması da diğer bir rivayettir.

Adres: Cape Point Rd, Cape Town, 8001, Güney Afrika
Çalışma saatleri: Kapalı ⋅ Açılış zamanı: Çar 06:00
Telefon: +27 21 780 9526


2. The Castle of Good Hope

The Castle of Good Hope

Ümit Kalesi, Güney Afrika’daki en hareketli ve tarihi ile en önemli binalardan biridir. Ahşaptan yapılmış olan bu kale, Hollanda ve İngiltere arasındaki çatışmalara karşı yetersiz  olduğu için, riskler ve tehditlere karşı buraya daha kalıcı bir yapı inşa edilmesine karar verilmiştir. Teleferikle veya yürüyerek çıkılabilen bu kale, 1652 yılında yapılmaya başlanmış ve Hollanda’dan getirilen taşlarla tam 27 yılda tamamlanabilmiştir. Güney Afrika’ nın Avrupa’ dan izler taşıyan en eski binası” olan kale; savunmanın daha güçlü olması, dolayısıyla bu bölgeyi düşman saldırılarından korumak açısından “5 Köşe” olarak inşa edilmiştir. Kalenin içindeki ufak bir bölümde, tablolar ve sömürge döneminde kalede kalanlara ait birtakım mobilyalar da bulunuyor. Tam olarak bir masal olmasa da hayal gücünüze yeteri kadar yer bırakan bu kalenin, biraz yenilenmeye ihtiyacı olsa da, kesinlikle görülmeye değer.

Kalede rehbersiz olarak, bireysel gezintilere izin verilmemektedir.

Adres: Darling St & Buitenkant St, Foreshore, Cape Town, 8001, Güney Afrika
Açılış tarihi: 1679
Çalışma saatleri: Açılış zamanı: Çar 09:30
Telefon: +27 21 787 1260
Kontrol eden: Güney Afrika


3. Kirstenbosch Botanical Gardens

Kirstenbosch Botanical Gardens

Kirstenbosch Botanik Bahçeleri Newlands Rhodes Drive’da yer alıyor. Her gün saat 08:00 ile 18:00 saatleri arasında açık olup, giriş için bilet fiyatı 40 rand civarındadır.

Çok zengin bir bitki ve çiçek çeşitliliği olan bu bahçede; enteresan Afrika ağaçları, şifalı bitkiler, heykeller, hediyelik eşya dükkanları, biyoloji enstitüsü bulunuyor.Bunun yanı sıra amfitiyatroda filarmoni ve rock konserleri de oldukça bilinen ve yapılması en sevilen aktivitelerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Doğayı, yeşili seven ve huzur arayan insanlar için mükemmel bir alternatif olan bu bahçe, dağın eteklerini kaplayan 600 hektarlık bir alana yayılmış ve çevre düzenlemesi ile botanik park haline getirilmiştir. Temiz ve florası bakımından oldukça geniş olan bu parkta, binlerce bitki türü bulunmaktadır ve hepsi kayıt altına alınarak benzersiz kodlarla donatılmıştır. Dağın eteklerinde yer aldığı için çoğunlukla yokuş çıkmanız gerekebileceğinden en rahat spor ayakkabılarınızı giymenizi öneririz. Yürümek istemeyenler için golf arabası ile rehber eşliğinde gezinti” seçenekleri de mevcut; fakat parkın keyfini sonuna kadar çıkarmak isteyenler için çok da iyi bir alternatif gibi görünmüyor. Cape Town’ a geldiğinizde bu yemyeşil doğanın tadını çıkarmak, huzuru doruklarında yaşamak isterseniz, mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Adres: Rhodes Dr, Newlands, Cape Town, 7735, Güney Afrika
Alan: 2,039 mi²
Telefon: +27 21 799 8783


4. Robben Island:

Robben Island

Robben Adası, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Cape Town şehri yakınlarında yer alan bir adadır. Nelson Mandela” 18 yıl boyunca adadaki bir hapishanede kalmış ve diğer mahkumlar ile birlikte kireç taşı ocaklarında çalışmıştır. Adada yer alan mahkumlardan üç tanesi Güney Afrika Cumhuriyeti Başkanlığı” yapmıştır:

  1. Nelson Mandela
  2. Kgalema Motlanthe
  3. Jacob Zuma

Ada, 1999 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir. Nelson Mandela’nın tutuklu kaldığı ada olmasıyla ün salmış ve bu anlamda birçok filme konu olmuş olan bu adayı ziyaret edecekseniz en az yarım gün ayırmanızı tavsiye ederiz.

Azami uzunluk: 3,3 km
Alan: 5,18 km²
Azami genişlik: 1,9 km
İl: Batı Kap
Belediye: City of Cape Town


5. Masa Dağı – Table Mountain

Table Mountain

3 km uzunluğunda dümdüz bir zirveye sahip olmasından mütevellit “Masa Dağı” ismi layık görülmüş bu masalsı dağ, gerçekten de uzaktan bakınca bir masayı andırmaktadır. Dağın tepesini bulutlar kapladığında ve zirve gözden kaybolduğunda ise zirveyi kaplayan bu bulut için de haklı bir “masa örtüsü” benzetmesi yapılmaktadır.

Cape Town’ da kesinlikle ziyaret edilmesi gereken en öncelikli yerlerden biridir. 65 kişi kapasiteli ve kendi etrafında dönebilen bir teleferik sayesinde masa dağına çıkılabilmekte; (Teleferik ücreti 4 Euro civarındadır) ve Atlas Okyanusu’ nun eşsiz manzarası eşliğinde 360 derecelik bir seyir” şansını elde edebilirsiniz. Rüzgarlı ve sisli havalarda teleferiğin kapatılması sıklıkla söz konusu olabildiğinden hava durumunu gitmeden önce kontrol etmenizi öneririz.

“Afrika’nın en epik manzaralarından biri” olan Masa Dağı, Cape Town’a kuşbakışı bakabilmeniz ve birbirinden eşsiz fotoğraflar çekebilmeniz için kesinlikle ideal!

 


6. Lion’s Head

Lion’s Head

Bu zirve Cape Town şehrinde dramatik bir zeminin bir bölümünü oluşturur ve aynı zamanda Masa Dağı Milli Parkı’nın bir parçasıdır. Table Mountain ve Signal Hill arasında kalan bu tepe uzun bir yürüyüş ve iyi bir egzersiz arayanlar için harika bir alternatif.

Yarı yolda da gün batımı için harika bir gözlem noktası bulunan bu zirveye tırmanış sandığınız kadar kolay olmayacak ama yarı-atletik bir insanız dahi kolaylıkla tırmanabileceğinizi garanti ediyoruz. Tırmanış sırasında su gibi zorunlu ihtiyaçlar dışında, gereksiz eşyaları taşımaktan kaçınırsanız tırmanış çok daha kolay olacaktır.

Yükseklik: 669 m
Yükselti farkı: 420 m


7. Victoria & Alfred Waterfront

Victoria & Alfred Waterfront

Özellikle küçük çocuklu aileler” için “güvenli ve hareketli bir gezi ve yemek alanı” olmasının yanında, Avm ile iç içe olması ve yanında bir de akvaryum bulunması ile birçok turist tarafından tercih edilen bir gezinti alanıdır. Deniz, doğa ve modern yaşamın birleştiği bir yerdir ve sırtınızı okyanusa ve dağlara dönerek marinada harika fotoğraflar çekinmek isterseniz burası tam da size göre! “Cape Town’ un lüks yüzü” olarak ifade edebileceğimiz bu yerde Türkiye’ye kıyasla çok daha ucuza harika yemekler yiyebilirsiniz.

Adres: V & A Waterfront, Cape Town, 8001, Güney Afrika
Çalışma saatleri: Açık ⋅ Kapanış saati: 21:00

Telefon: +27 21 408 7600

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here