Bernina Express – Nasıl Bilet Alınır?

0
4032
Bernina Express

Bernina Express, Rhaetian Demiryolu’nun bir parçasını oluşturan tek parça 1000 mm hat açıklığına sahip harika ötesi manzaralar görmeye doyamayacağınız bir demiryolu hattıdır. Daire şeklindeki tüneller ve viyadükler üzerinde yaklaşık 2000 metre yüksekliğe ulaşan, alplerin güney yamaçlarına tırmanan, İsviçrenin bu “fantastik demiryolu hattı”; nefen kesici bir yolculuk isteyenler için harika bir alternatif.


Rüya Gibi Bir Yolculuk Deneyimi

Bernina Express’ i İsviçre Chur ile İtalya Lugano arasındaki “Alp dağları” üzerinde süzülen ve eşsiz hattının Unesco Dünya Mirası listesinde olmasına şaşırmadığımız bir tren hattıdır. Tren kırmızıdır ve yaklaşık olarak “45 km hızla” hareket etmektedir.İşte bu hızla ilerlerken tam 196 köprü ve 55 tünelden geçerek adeta bir yılan gibi kıvrılıyor bu olağanüstü masal rotasında.

Taze dağ havası ve çok yönlü muhteşem manzarası ile Davos Platz ve Tirano arasını 3 Temmuz- 22 Ekim tarihleri arasında açık doğal trenler ile de seyahat etme fırsatı bulacağınız bu yolculukta doğanın nefes kesen manzaralarını eşsiz bir biçimde fotoğraflayabileceğinizi garanti ediyoruz.


Albula/Bernina UNESCO Dünya Mirası Rotası

Trenin Albula ve Bernina bölümü inşaat mühendisliği ve rota açısından tam bir başyapıt olması dolayısıyla bu hat UNESCO Dünya Mirası kapsamında bulunuyor. Olağanüstü vadiler arasında “insan yapımı” geniş çaplı demiryolu ve manzaraları bir arada sunan bu tren hattı Landwasser Viyadüğü, Bergün, Preda ve Brusio Sarmal Tünelleri ile harika birkaç güne tanıklık edeceksiniz.


Landwasser Viyadüğü

Landwasser Viyadüğü, Thusis’ten St. Moritz’e giden demiryolunun rotasında bulunur ve 1901/1902 yılında inşa edilmiştir. Tüm mevsimlerin en güzel halini görebileceğiniz bu viyadükten harika fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Ayrıca Filisur’dan yarım saat yürüyerek ulaşılabilir ve gözlem güvertesinden kolayca görülebilir. Köprüden geçen bir tren ile fotoğraf çekmeniz kesinlikle önerilir; fakat tünelden çıktıktan sonra o kadar hızlı geçiyor ki; eğer bu anı kaçırırsanız bir sonraki an için 1 saat beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Bu Viyadük “Landwasser Vadisi” alanında bulunmakta ve doğrudan bir tünele bağlanmaktadır. 1901/1902 yıllarında üç ana sütunun inşası, viyadükün sadece iki vinç kullanılarak inşa edildiği ve iskele yapılmadığı göz önünde bulundurulduğunda olağanüstü bir mimari başarı olduğu konusunda herkes hemfikir.

Adres: 7477 Filisur, İsviçre

Toplam uzunluk: 136 m

En uzun açıklık: 20 m

Açılış tarihi: Ekim 1902

Bulunduğu yer: Schmitten

Su kütlesi: Landwasser

Köprü tipi: Viyadük, Kemer köprü

Landwasser Viyadüğü

Brusio Dairesel Viyadüğü

Bu viyadük 360 derecelik bir eğriyle dönüyor, pisti uzatıyor ve bu sayede dar Valposchiavo’daki irtifadaki farkın üstesinden gelmeyi mümkün kılıyor. Viyadük yakınındaki demiryolu hattı yüzde 2’lik bir eğime sahip olan ve 100 metrelik (330 ft) bir yarıçapa sahip dairesel bir yaydır. Viyadüğün güneydoğu abutmenti yüksek bir uçurum üzerinde yer alır ve bu noktada raylar doğrudan 216 metre (709 ft) uzunluğundaki Landwasser Tüneli’ne yönlendirilir. Brusio Dairesel Viyadüğü, Bernina Hattı’ndaki en muhteşem yapı olarak kabul edilir.

Brusio Circular Viaduct

Bernina Expressi Otobüsü

Bernina Expressi Otobüsü, bir çok yıldızın tatil evlerinin bulunduğu ve Hollywood filmlerinin çekildiği Tirano’ya, Como Gölü’nü geçerek pitoresk Valtellina manzarasında yolcularını taşımaya hazırdır. Bileti tren biletinden farklı olarak satın alınabiliyor. Akdeniz havasıyla kültür ve tarihe tanıklık eden Tirano’ da harika vakit geçirebilirsiniz.

Bernina Expressi Otobüsü

Bernina Expressi’ ne Nasıl Bilet Alınır?

Bernina Expressi biletinizi “Rhaetian Railway’ in resmi sitesinden” satın alabilirsiniz.

Seyahatinizin nereden başlayacağını ve nerede biteceğini belirleyerek tek yön ya da çift yön olarak bilet satın alabilirsiniz. İşte bu eşsiz yolculuğa çıkmak bu kadar kolay!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here