Türkiye’deki En İyi 10 Festival

0
6423

Yoksa siz daha önce hiç festivale gitmediniz mi? Sizin için 10 farklı destinasyonda Türkiye’nin en güzel festivallerini derledik. Umarım beğenirsiniz ve eğer içinde gitmiş olduğunuz varsa deneyimlerinizi bizimle yorumlarda paylaşmanızı çok isteriz.

İstanbul Film Festivali, Nisan, İstanbul

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın (İKSV) düzenlediği festivalde her yıl, İstanbul’un en büyük salonlarında Türkiye ve dünya sinemasının en başarılı örnekleri izleyiciyle buluşturuluyor. Yıl içerisinde çekilen filmlerin gösterime girdiği festival kapsamında 100’ü aşkın film, bir milyonu aşkın izleyiciyle buluşuyor. Yüzlerce filmin gösterime girdiği festivalin uluslararası yarışma bölümü ise dünyanın önemli ödüllerinden bir tanesi olarak gösteriliyor. Gösterime henüz girmemiş filmlerinin galalarının da yapıldığı festival, yalnızca ilkbaharda değil, Filmekimi adıyla sonbaharda da düzenleniyor. Yine İKSV’nin organize ettiği festival, İstanbul dışında Türkiye’nin birçok ilinde de faaliyet gösteriyor. İstanbul’da düzenlenen festivaller ortalama 20 gün sürerken, biletler satışa çıktıktan kısa bir süre sonra tükeniyor. 1982 senesinden beri düzenlenen İstanbul Film Festivali’nde bilet fiyatları değişkenlik gösterebiliyor. Sabah seanslarının çoğu 1 TL’ye satılırken, diğer seanslarda ortalama bilet fiyatı ise 20 TL’yi buluyor. Festival hakkında daha detaylı bilgi için : http://film.iksv.org/

 

Holifest, Mayıs, Kilyos, İstanbul

İlk olarak Hindistan’da kutlanmaya başlayan ve rengarenk sokaklarda insanların doyasıya eğlendiği Holifest, barış, huzur ve mutluluk temalarıyla farklı ülkelerde düzenlenmeye devam ediyor. Renklerin Festivali olarak da bilinen festivalin aslı Hindistan’da kutlanıyor. Holifest’in organize edilmesinin temel amacı ise baharın gelişini kutlamak ve eğlenmek. Çok renkliliği ve yeniden doğuşu simgeleyen Holifest adını, iyinin kötüye karşı zaferini simgeleyen Holika’dan alıyor. Festivalin İstanbul ayağında binlerce insan, Milyon Beach Kilyos’ta denizin ve ormanın, kısacası doğanın kalbinde birbirinden eğlenceli aktivitelerle kendinden geçiyor. Festival kapsamında DJ performansları, dans gösterileri, geleneksel kıyafetlerin sergilenmesi, Hint mutfağından örnekler, Hint kınası yapımı gibi pek çok etkinlik düzenleniyor. Türkiye’de ilk defa 2016 yılında gerçekleştirilen Holifest bir gün sürüyor ve ortalama 10 bin kişiye ev sahipliği yapıyor. Ön satış biletleri 60 TL, 2. dönem biletleri ise 70 TL’den satılıyor.

Cappadox, Mayıs – Haziran, Kapadokya, Nevşehir

Her yıl farklı bir tema ile gerçekleştirilen Cappadox, peri bacaları ve sıcak hava balonlarıyla eşsiz bir manzaraya sahip olan Kapadokya’da düzenleniyor. Festival, kimi zaman mayıs ayında, kimi zamansa haziran ayında gerçekleştiriliyor. Müziğin ve sanatın iç içe geçtiği bu organizasyona yerli ve yabancı olmak üzere on binlerce insan katılıyor. Açık hava etkinlikleriyle farklı bir hava yakalayan katılımcılar, Kapadokya’nın coğrafi güzelliklerini içeren gezilere katılarak hem bölge hakkında yeni bilgiler öğreniyor, hem de eşsiz manzaraların tadını çıkartıyor. 6 gün süren etkinlik kapsamında değerli müzisyenler, katılımcıların keyifli vakit geçirmelerini sağlıyor.  Aynı zamanda gastronomi atölyelerinin de kurulduğu Cappadox için biletler 4 farklı kategoriye ayrılmış durumda. Gezgin, kaşif, yolcu ve maceracı olarak ayrılan paketler farklı etkinlikleri içeriyor. Bilet fiyatları ise; gezgin paketi 1350 TL, kaşif paketi 1050 TL, maceracı paketi 800 TL, yolcu paketi ise 400 TL. Dilerseniz düzenlenen her etkinlik için ayrı ayrı da bilet alabilirsiniz. Etkinlik resmi sitesi ise:  http://cappadox.com/

 

Zeytinli Rock Festivali, Ağustos – Eylül, Edremit, Balıkesir

Türkiye’de yaşayan gençlerin büyük bir kısmının akın ettiği Zeytinli Rock Festivali’nde her yıl ortalama 75 sanatçı, 200 binden fazla insana konserler veriyor. 5 gün süren organizasyonda ülkemizin önde gelen sanatçıları Türkiye’nin geleceği olan genç nesil ile buluşuyor. Festival aynı zamanda piyasaya yeni çıkmış, gelecek vadeden müzisyenlere de bir şans veriyor. Bu topraklardan çıkan en iyi yerli müzik festivali olarak kabul edilen Zeytinli Rock Festivali’nde yalnızca müzik değil, deniz, kum, güneş de var. Bir yandan müziğin tadını çıkartan gençler, bir yandan da denize girerek yaz sıcağında serinliyor. Festival biletleri kombine ve kamp + kombine olmak üzere ikiye ayrılıyor. Kombine bilet fiyatları 120 TL iken, kamp alanından da faydalanmak istiyorsanız 150 TL ödemeniz gerekiyor. Festivalden aylar önce ön satışa çıkan biletlerden daha ucuza da faydalanabilirsiniz. Biletler için linke tıklayabilirsiniz.

 

Akbank Caz Festivali, Ekim – Kasım, İstanbul

İlki 1991 yılında İstanbul’da düzenlenen Akbank Caz Festivali, kampüste Caz konserleri adı altında Ankara, Eskişehir, Gaziantep, İzmir, Eskişehir, Trabzon, Adana, Erzurum, Kayseri, Kars gibi Türkiye’nin pek çok farklı ilinde organize ediliyor. Türkiye’nin ve dünyanın en iyi caz müzisyenlerini izleyiciyle buluşturan festivale gelecek vadeden sanatçılar da katılıyor. Yalnızca konserler değil, paneller, atölyeler, film gösterimleri, dinletiler ve sosyal sorumluluk projeleri de festivale ayrı bir renk katıyor. Stevie Awards ve Creativity International Awards’da Akbank Caz Festivali Tişört Tasarım Yarışması ve Akbank Caz Radyosu adlı sosyal medya projeleriyle ödüller kazanan Akbank Caz Festivali’ne her yıl binlerce müziksever katılıyor. 2015 senesinde 25. yılına özel 2 CD’lik bir albüm hazırlandı. Albümde günümüz Türkiye caz sahnesinden geniş bir seçki sunuldu. Aynı zamanda 1960’lı ve 70’li yılların Türkiye’sinde caz müziğine dair ufak bir kesit, sınırlı sayıda üretilen plaklarla satışa çıkartıldı. Akbank Caz Festivali’ne katılım sağlamak isteyenler, diledikleri konsere bilet alabilirler. Bilet fiyatları, sahne alacak sanatçıya göre 50 TL ile 200 TL arasında değişkenlik gösteriyor. Festivalin bu yılki sistesi: http://www.akbanksanat.com/en/jazz/28-akbank-jazz-festival

 

Uluslararası Urla Enginar Festivali, Nisan, Urla, İzmir

2018 yılında 4.sü düzenlenen Uluslararası Urla Enginar Festivali, yerli çiftçilerin ürünlerini tanıtabilmesi ve daha büyük bir kitleye ulaşabilmesi amacıyla ortaya çıkmış. 2017 yılında Shining Star Awards’ı kazanan festivale 2018’de ortalama 100 bin kişi katılım sağladı. Yalnızca çevre illerden değil, dünyanın dört bir yanından ziyaretçilerin akın ettiği organizasyonda birbirinden ünlü aşçılar mutfak atölyeleri açarak lezzetli ve sağlıklı yemeklerin tariflerini veriyor. Aynı zamanda güzellik uzmanlarının katılımıyla gerçekleştirilen workshoplarda, doğal ve sağlıklı yoldan cilt bakımına dair önemli tüyolar veriliyor ve doğal kürler hazırlanarak katılımcıların kendi evlerinde bu kürleri yapmaları sağlanıyor. 3 gün süren festival kapsamında mutfak atölyeleri ve workshoplar dışında çocuklar için etkinlikler, fotoğraf sergileri ve konserler organize ediliyor. Festivale katılım ise ücretsiz.

 

Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı, Nisan, Adana

2013 senesinde “Nisan’da Adana’da” sloganıyla düzenlenmeye başlanan Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı, her yıl rengarenk görüntülere ev sahipliği yapıyor. Türkiye’nin ilk karnavalı olma özelliği taşıyan Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’nda pek çok etkinlik düzenleniyor. Birbirinden ünlü yerli müzisyenlerin verdikleri açık hava konserleriyle start alan festival, eski tip arabalar, motosikletler ve bisikletlere eşlik eden rengarenk kostümlü insanların katıldıkları kortejle başlıyor. Devam eden günlerde ise Uçurtma Şenliği gibi pek çok çeşitli etkinlik ve yarışma düzenleniyor. Geleneksel lezzetlerin de katılımcılara sunulduğu festivale ilgi ise oldukça yoğun. İlk düzenlendiği sene 15 bin kişinin katıldığı organizasyona 2015’te ise 90 bin kişi katılmış. Karnaval süresi boyunca  Beyazevler Çamlık’ta kurulan 2 bin 500 kişilik Adana Gitar Festivali’nin kamp alanında ücretsiz olarak konaklayabilirsiniz. Kamp alanında yer bulamazsınız eğer gecelik 50 TL’den başlayan fiyatlarla otel ya da pansiyon tercih edebilirsiniz. Festivale katılım için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmezken, bazı etkinlikler için para ödemeniz gerekebiliyor.

 

Kuşadası Gençlik Festivali, Temmuz, Kuşadası

İlk kez 2016 yılında düzenlenen Kuşadası Gençlik Festivali, “Her zaman iyi müzik” sloganıyla herkesi festival alanına davet ediyor. Türkiye’nin en iyi müzisyenlerinin 5 gün boyunca konserler verdiği festivale 30’dan fazla sanatçı katılıyor. Geceleri Sevgi Plajı’nda düzenlenen konserlerde doyasıya eğlenirken, gündüzleri ise denizin, kumun ve güneşin tadını çıkartabilirsiniz. Her yıl ortalama 100 bin kişiyi ‘iyi müzik’le buluşturan organizasyonun açılış gecesinde düzenlenen partiye katılım ise ücretsiz. Aydın, Söke, Manisa, İzmir ve Muğla gibi illerden turlar düzenleniyor. Festivale katılım için de herhangi bir yaş sınırı bulunmuyor. Biletler kombine ve kombine + kamp olmak üzere ikiye ayrılıyor. Kombine biletleri 100 TL iken, kamp alanından da yararlanmak isteyenler için fiyat 130 TL. Ayrıca 3 al 2 öde kampanyasından yararlanarak kombineden 66.50 TL’ye, kamp + kombineden ise 86.50 TL’ye yararlanabilirsiniz. Bilet almak için linke tıklayabilirsiniz.

 

Bağbozumu Festivali, Bozcaada, Eylül

Türkiye’nin en güzel adalarından biri olan Bozcaada’da her yıl düzenlenen Bağbozumu Festivali, bir gidenin bir sonraki yıl tekrar gitmek istediği festivallerden. Bu da tabi, her yıl biraz daha kalabalıklaşmasına sebep oluyor. Adalı şarap üreticilerinin kendi bağlarında düzenledikleri sembolik bağbozumları ile başlayan festival, 2 gün boyunca konserler ve yarışmalarla sürüyor. Festivale katılanlar bağ işçileriyle birlikte traktörlere binip bağlara üzüm toplamaya gidiyor. Üzümler eskiden olduğu gibi eşek sırtında, at arabasıyla ve traktör ya da pırpır eşliğinde tören alanına getiriliyor ve festival eğlencesi başlıyor!

 

Tekirdağ Kiraz Festivali

1962 yılından beri her yıl Haziran ayında, Tekirdağ’da Kiraz Festivali düzenleniyor. İlk adı Kiraz Cümbüşü olan festivalde kiraz yarışmaları, fener alayları, kortejler, gece konserleri, sergiler, gösteriler, festival güzellik yarışmaları (evet, kiraz güzeli seçiliyor), piknikler düzenleniyor. Üstelik yurt dışından da çokça misafir ağırlanıyor.

 

Kaynak 1

Kaynak 2

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here