Ünlü Tablolar ve İlham Alındıkları Yerler

0
3550

Cafe Terrace At Night, Vincent Van Gogh 1888

İlham alınan yer: Arles, Fransa

Bu ünlü tablo Fransa’nın Arles şehrindeki kafeden ilham alınarak yapılmıştır. Hatta kafe 1991 yılında tabloya daha çok benzemesi için yenilenir. Van Gogh bu resmiyle birlikte ilk defa yıldızları resmetmeye başlar.

 

Mont Sainte-Victorie, Cezanne,1885-1887


İlham alınan yer: Victoria Dağı, Fransa

1882 ile 1906 yılları arasında Cézanne en az 30 adet Aziz Victoire Dağı resmi yaptı. Bu dizide sanatçı yeni renk, kompozisyon ve fırça darbelerini ilk kez deneyerek, kariyerinin en önemli projesini oluşturmuştur. Bu parçaların çoğu, stüdyosundan kısa bir mesafede bulunan bir gözetleme noktasından boyanmıştı.

 

 

Starry Night, Van Gogh, 1889


İlham alınan yer: Hollanda (sanatçının belirttiği üzere)

Yıldızlı Gece, Hollandalı sanatçı Vincent van Gogh tarafından boyanmıştır. Her ne kadar Van Gogh hayatında sadece bir resim satmış olsa da çalışmasının sonucu muazzam. Yıldızlı Gece, en ünlü resimlerinden biridir ve modern kültürde en iyi bilinen görüntülerden biri haline gelmiştir. Resim, kuzeyden sığınma alanından manzaraya bakan, Saint-Rémy köyünde döner bir gökyüzünü gösteriyor. Soldaki selvi ağacı kompozisyona eklenmiştir. 1941’den beri New York’taki Modern Sanat Müzesi’nin daimi koleksiyonunda yer alıyor.

 

The Scream, Edvard Munch,1893


İlham alınan yer: Oslo, Ekeberg Vadisi

Başlangıçta tablonun orijinal ismi “Çığlık” değildi. Munch’ın planladığı isim “Doğanın Çığlığı”idi. Bunun hikayesi ise, arkadaşları ile yürürken gün batımına denk geldiklerinde, gökyüzünün kırmızıya dönüşü karşısında duraksayıp, trabzanlara yaslanmıştır ve tam da o anda aslında doğanın çığlığını hissetmiştir. Tablo aslında intihar düşüncesinin dışa vurumunu da içeriyor. Munch tabloyu yaptığı sıralarda, başarısızlık, hastalıklar ve karşılıksız bir aşk ile savaşıyordu. Özellikle, adamın köprü önünde olması intihar ile ilişkiliydi.

 

Christina’s World, Andrew Wyeth,1948


İlham alınan yer: Cushing, Maine, ABD

Main’deki küçük bir kasaba olan Cushing geniş bozkırları ve el değmemiş güzelliğiyle pek çok sanatçı tarafından tercih edilmiştir.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here