Barselona Gezi ve Seyahat Rehberi

0
4988

Sizlerinde bildiği gibi ” Barselona ” İspanya’nın en büyük ikinci büyük ” Şehri veya Kenti ” olarak bilinmektedir . Barselona kenti konum olarak  ” İspanya ile Fransa ”  ülke sınırlarının hemen hemen ” 150 KM Güneyinde ” yer almaktadır . İspanyanın en gözde şehri olan ” Barselona , 1,609 Milyon ” nüfusa sahiptir . Son nüfus sayımı  ” 2016 ” yılında yapılmış ve bu bilgiler son yapılan sayım üzerinden sizler ile paylaşılmaktadır . Barselona şehrinin bir diğer güzel yanı ise şehrin kesinlikle ” çarpık yapılanmaya ” izin verilmemesi göz ardı edilmeyecek özelliklerinden bir tanesidir .

Barselona Ortalama Otel Fiyatları Hakkında ;

Barselona kentinde gezilecek oldukça fazla yer olmasına nazaran şehir uzaktan çok pahalı gözükmesine nazaran ” oldukça ekonomik ” ve gezilip görülmesi gerekilen bir kent olarak bilinmektedir .

Barselona Otel Fiyatları ; 

 • 3 Yıldızlı Oteller 464 
 • 5 Yıldızlı Oteller 904 ₺ 

Yukarıdaki fiyatlar gözünüzü korkutmasın ülkede oldukça fazla otel sayısı var fiyatlar değişkenlik gösterebilir . Eşsiz güzelliğe sahip olan ” Barselona ” şehrinde konaklama konusunda pek sorun yaşayacağınız söylenemez .

Barselona’da Gezilecek Yerlerden Sırasıyla Bahsedecek Olursak ; 

1.La Sagrada Familia

 • Adres: Carrer de Mallorca, 401, 08013 Barcelona, İspanya
 • Eser Başlangıç Tarihi :19 Mart 1882
 • Hangi Şehirde : BarselonaYapımında Emeği Geçen Mimarlar : Antoni Gaudí, Francesc de Paula Villar y Lozano,
 • Kullanılan Mimari Tarzlar : Art Nouveau, Katalan Modernizmi, Noucentisme, İspanyol Gotik Mimarisi

İspanya’nın Barselona şehrinde bulunan ” Kutsal Aile ” olarak bilinen “ La Sagrada Familia ” Barselona şehrinin en ” Modern Mimarilerinden ” bir tanesi olarak bilinmektedir . La Sagrada Familia modern mimarisi  25 Haziran 1852 Doğumlu ”  Art Nouveau  ” mimari akımının kurucusu olan ” Katalanlı ” mimar tarafından devralınmıştır. . Devraldıktan kısa süre sonra ” 1926 ” yılında bir tramvay kazası sonucu ölmesi sonucu tüm mimari yarım kalmıştır. Ancak 1882 yılında ” Barselona ” vatandaşları yardımıyla eserin tekrardan inşa edilmesiyle birlikte eser gün geçtikçe şekil almaya başlamıştır . Barselona şehrinin ” Bitmeyen Modern Mimarisi ” olarakta bilinmektedir. Eserin hala bitmemesi ve eser tahmini ” 2026 – 2028 ” yılında tam anlamıyla sona ereceği belirtilmiştir .


 2. Park Güell

 • Yapım başlangıç tarihi:1900
 • Açılış tarihi:1923
 • Mimarlar: Antoni Gaudí, Josep Maria Jujol

Barselona şehrinde bulunan ” 1900-1914 ” tarihinde tam anlamıyla ” Soyluluk Göstergesini ” ifade eden bu tarihi modern eser ” 1923 ” tarihinden itibaren halka açılmıştır . Gaudi’nin en çok konuşulan ve en iddialı eserlerinden biri olan ” Sagrada Familia’dan ” sonra inşa ettiği eserdir . Eser projelendirilirken 60 farklı ev olarak inşa edilecekken sadece bu projelerin “ 2 tanesi ” tam anlamıyla tamamlanabilmiştir . Proje başarı ile tamamlanamamasından dolayı eser iptal edilerek tüm bahçeler ” 1922 yılında ” halkın kullanımına açılmıştır .


3.Casa Milà

 • Eserin Adersi :Provença, 261-265, 08008 Barcelona, İspanya
 • Bulunduğu Şehir :Barselona
 • Kullanılan Mimari :Katalan Modernizmi
 • Mimarlar :Antoni Gaudí, Josep Maria Jujol


Barselona’nın  ” Eixample Semtinin , Passeig de Gracia  Caddesinde ” bulunan ” 1906  yılında ” tam anlamıyla tasarlanıp inşa işlemine başlamıştır . İnşa işlemi başladıktan hemen hemen dört yıl sonra sona ermiştir , yani  ” 1910 ” yılında sona eren eşsiz mimariye sahip olan ” Casa Milà ” günümüz teknolojisiyle tasarlanması oldukça güç olan bir yapıttır . Essiz eserin gerçek mimarı ”  Antoni Gaudí  ” olarak bilinmektedir . Tüm tasarlanması ve inşa sürecinde bir zat kendi ilgilenmiştir .

 4. Barri Gotic

Barselona’nın merkezinde yer alan ” Barri Gotic ” mahallesi İspanya’nın tarihi eser mimarilerinin başlangıç noktası olarak bilinmektedir . Barri Gotic tam anlamıyla ” orta çağ “döneminin başında inşa edilmeye başlamış ve Barselona’nın  turistik merkezi “ olarak bilinen bir mahalledir . Barselona’da gezilip görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir .


5.Katalunya Meydanı

Barselonanın gezilip görülmesi gerekilen yerlerinden bir tanesi olan ” Plaça de Catalunya ” diğer adıyla ” Katulanya Meydanı ” olarak bilinen mimari şehir merkezi . Günün her saati sıklıkla ziyaret edilen bir meydandır . Bu meydanın en önemli yanı Barselonanın en önemli caddelerini ;  ” Passeig de Gracia, Rambla de Catalunya, La Rambla, Portal de l’Angel, Ronda de Sant Pere ” bir birine bağlayan bir meydandır . Katulanya Meydanının en önemli yanlarından bir tanesi ” Alışveriş ” olanakları oldukça hat safadadır . Barselona’da gezilip görülmesi gerekilen yerlerden bir tanesidir .


6.Casa Batllo

 • Adres: Passeig de Gràcia, 43, 08007 Barcelona, İspanya
 • İl: Barselona il
 • Kullanılan Mimari Tarzlar :  Modern mimarlık, Ekspresyonist mimarlık, Katalan Modernizmi
 • Mimarlar: Antoni Gaudí, Josep Maria Jujol, Joan Rubió 

Barselona ciddi anlamda Dünya’nın ” eşsiz mimarisine “ sahip olan bir şehirdir ve Barselona şehrinin merkezinde bulunan ” Casa Batlló ” bir binadır . Antoni Gaudi en başarılı eserlerinden bir tanesi olan ” Casa Batlló ” 1904 yılında tekrar tasarlanma kararı alınıp tasarlanmaya başlanmıştır . Gauidi binayı tamamen kendisi ” Restore ” ederek mimarisine tekrardan eşsiz değer katmayı başarmıştır .


7.Mercat de La Boqueria

Barselonanın merkezinde yer alan turistler tarafından “ en çok ziyaret edilen  ” 1217 yılından itibaren tüm taze ” Sebze , Balık ve Diğer Ürünlerin ” sergilendiği ve satışı yapıldığı bir pazardır . Gezilmesi görülmesi gerekilen yerlerin başında gelen bir yerdir . Barselona’nın en lüks restoranlarının mutfak alışverişlerini yaptığı en taze ürünlerin bulunduğu pazar  ” Mercat de La Boqueria ” olarak bilinmektedir . Ürünler tamamen taze ve hormonsuz şekilde bahçelerde yetiştirilip uygun fiyata bir gelenek halinde satılmaktadır .


8 . Picasso Müzesi  

Picasso’nun tamamen kendine ait eserler ile dolu olan Barselona müzesi ” 1963 yılından ” itibaren aktif olarak ” Turistlerin ve İspanya Halkının ”  ziyaretine açılmıştır . Müze tamamen genelinde “ 3.500 Adet ” eser barındırmaktadır .  Bu sebeple Picasso’nun Dünya’da bulunan en büyük müzesi unvanını ” Paris ” ile ” Barselona ” şehirleri taşımaktadır .


9. Poble Espanyol 

Barselonanın ” Montjuic Tepesinde ” yer alan ve günlük turistler tarafından en çok ziyaret edilen gezilecek yerlerinden bir tanesi olan ” Poble Espanyol ” açık hava müzesi ciddi anlamda tarihin hala izlerini taşımaya etmektedir . Poble Espanyolun ” Mimari Katalan Mimar Josep Puig i Cadafalch ” olarak bilinmektedir . 1929 yılında tasarlanan bu mimar ” 42.000″  metrekarelik bir alanı kapsamaktadır . Poble Espanyo açık hava müzesi konumu itibari gezmeye giden tüm turistlerin dikkatini çekmeyi başaran bir tarihi eserdir ve ulaşımı oldukça kolaydır . Barselonanın merkezinden ” Barcelona Bus Turistic  ”  otobüsüne binilerek zorlanmadan ulaşabileceğiniz bir tarih eserdir .


10.Parc de La Ciutadella

Parc de La Ciutadella eseri ” Kral 5. Felipe ”  zamanında inşa edilmiş bir eserdir . Bu eser Barselona’nın en güzel turistik gezilerinin yapıldığı şehrin merkezinde bulunan bir parktır . Kral 5. Felipe tarafından yıllar önce adı konulan bu tarihi eserin ismini yıllar önce savaş sonrası şehri yöneten ” Hisarlardan ” almıştır . Barselonanın merkezinde bulunan bu eşsiz tarihi eseri ciddi anlamda gezmeden geri ülkenize dönerseniz pişman olacağınızın garantisini verebilirim .

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here