Köln Gezi ve Seyahat Rehberi

0
3903

Köln şehri Almanya’nın en romantik şehirlerinden biri. Daha fazla romantik şehir önerisi için buraya da göz atmak isteyebilirsiniz.

Türkler‘ in yoğunlukta yaşadığı şehirlerin 2. si olarak karşımıza çıkan Köln, Ren nehri tarafından ikiye ayrılmış durumda. Uzun bir teleferik yardımıyla şehrin siluetinin sizi cezbetmesine izin vermek isterseniz Köln’ ü mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 

Köln’ de Gezilecek En Popüler Yerler

Der Kölner Dom

Kentin en ünlü yapısı, inşaatı tam 632 (1248-1880) yılda tamamlanmış gotik tarzdaki çift kuleli Köln Katedrali (Kölner Dom)’dir ve 7 bin m² alanda, 157 metreyi bulan yüksekliği ile UNESCO Kültür Mirası listesinde yer alır. Köln’e gidip bu müthiş katedrali görmek isterseniz, aşağıdaki ziyaret tarih ve saatlerini dikkate almalısınız.

Kasım – Nisan
06: 00-19: 30
Mayıs – Ekim
06: 00-21: 00
Pazar günleri ve resmi tatil günleri gezileri: 13: 00-16: 30

Imhoff-Schokoladenmuseum

Camdan ve metalden yapılmış bir gemiye benzeyen çikolata müzesi, Rheinau limanında eski kentin hemen önünde, Köln Katedrali yakınında yer almaktadır.
Dokuz fuar alanının gezilmesi, Barok çağın ve sanayileşmenin Maya ve Aztekler gibi eski Amerikan kültürlerinden başlayarak, çikolata kültürü ve tarihinin 4.000 metrekaresi boyunca fantastik ve unutulmaz bir yolculuktur.
Bu olağanüstü yoluculuğunuza enfes çikolatalar eşlik edecek, aynı zamanda bu çikolatalardan satın alma fırsatı da elde edeceksiniz.

Adres: Am Schokoladenmuseum 1A, 50678 Köln, Almanya
Çalışma saatleri: Kapanış saati: 19:00
Telefon: +49 221 9318880

 

Kölner Zoo
Köln Hayvanat Bahçesi, Almanya’nın en eski ve en popüler hayvanat bahçelerinden biridir. Burada 750’den fazla farklı türden yaklaşık 10.000 hayvan bulunmaktadır. Köln’de ilk bebek filinin doğuşuyla fil parkı kurulmuştur. Yaklaşık 158 yıllık olan hayvanat bahçesi, Avrupa’ nın en eski hayvanat bahçelerinden biri olma özelliği taşır.

Kölner Zoo Giriş Ücreti ve İletişim Bilgileri

Giriş ücreti: Yetişkinler için 19,50 Euro, çocuklar için 9 Euro olmakla birlikte; 3 yaş altı çocuklar için ücretsizdir.

Adres: Riehler Str. 173, 50735 Köln, Almanya
Açılış tarihi: 22 Temmuz 1860
Çalışma saatleri: Açık ⋅ Kapanış saati: 17:00
Telefon: +49 221 56799100
Hayvanların sayısı: 10.000
Bölümler: Aquarium, Asian Elephant Park, Great Ape Section, DAHA FAZLA
Dikkat çekici hayvanlar: Mila, Coco, Pucker, Albert, Astrid, Kreeblamduan, Himba, Bindi, Jenny, Fred, Maha Kumari, Afro, Moma, Tong Koon, La Min Kyaw, Bindu, Marlar, Sang Raja, Jung Bul Kne, Kitai

Köln Hakkında İlginç Bilgiler

1. Köln’ ün ismi kolonyadan gelmektedir (Cologne)
2. Ren Nehri şehrin tam ortasından geçer.
3. Almanya’ nın en az güneş, en fazla yağmur alan; fakat havası en ılık şehridir.
4. Almanya’ nın 4. büyük şehridir.
5. Şehrin nüfusu ile Köln’ deki bisiklet sayısı neredeyse eşittir.
6. Kolonya adı verilen ünlü limonlu kokulu su “Eau de Cologne” bu şehirde doğmuştur.
7. Sokaklarının çok büyük bir kısmı dar ve tek yönlüdür.
8. Avrupa’ nın en büyük katedrali “Dom Kirche” bu şehirdedir.
9. Köln’ de bulunan binaların tamamı yapıldığı tarihe göre numaralandırılmıştır. İnanılmaz ama ünlü katedral “Kölner Dom” da buna dahil.
10. Köln’ ün merkezinde bulunan koca burunlu heykelin burnu sıkıldığında Köln’ e bir kez daha gelineceği efsanesine inanılır.

Köln’de Nerede Kalınır?

Köln‘ de çok fazla konaklama seçeneği mevcut. Ortalama fiyatları 90 – 250 Euro arasında değişmektedir. Turistik seyahat edenler için daha çok şehrin Altstadt Nord veya Süd bölümünde kalmak daha uygun olabilir. Bu iki bölge şehrin en eski parçasını temsil eder ve ulaşım açısından kesinlikle çok rahattır.
Bu bölgelerde konaklayarak şehrin inanılmaz atmosferini yaşayabilir, Orta Çağ Avrupası’nı yansıtan bu harikulade şehrin tarih kokusunu derinlemesine içinize çekebilirsiniz.

İşte size Köln için harika birkaç konaklama önerisi:

1. Romantik Hotel im Wasserturm
2. Hotel Santo
3. NH Köln Altstadt
4. Courtyard by Marriott Cologne
5. Hilton Cologne

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here