T.C.D.D Doğu Ekspresi – Karsrail

1
12449
Doğu Ekspresi

“Doğu Ekspresi” ile yolculuk deneyimi son zamanlarda oldukça popüler. Rakip olarak gelen T.C.D.D Van Gölü Ekspresi‘ ne rağmen biletler çıktığı anda tükenmeye devam ediyor. Bu marjinal deneyimi yaşamak için milyonlarca insan sıraya girdi. Haftasonunu yorulmadan ve en düşük maliyetle, daha renkli geçirmenin en güzel yolu olsa gerek. Günlük stresten uzaklaşacak, rutininizi harika “doğa manzaraları” ile değiştirecek, bu doyumsuz keyfin tadını çıkaracaksınız.

Doğu Ekspresi – Rota

DOĞU EKSPRESİ BİLET FİYATLARI

(KİŞİ BAŞI TEK YÖN)
Pulman : 46 TL
Örtülü Kuşetli: 61 TL
Yataklı 2 kişi alırsanız kişi başı: 96 TL
Yataklı 1 kişi: 116 TL (iki kişilik oda tek kişiye kapanıyor)

Yaş ve Mesleğe Göre İndirimler: 
-Gidiş-dönüş biletlerinizi aynı çıkış ve varış istasyonları arasında alıyorsanız %20 indirim. (Örneğin:Ankara-Kars Kars-Ankara gidiş dönüş bileti)
-13-26 yaş arasındaki kişilere %20“Genç” indirimi.
Milli Eğitim Bakanlığı onaylı tüm resmi-özel okullarda çalışmakta olan öğretmenlere, yükseköğretim kuruluşlarında çalışan öğretmenlere ve Türk uyruklu olup yabancı ülkelerde çalışmakta olan öğretmenlere %20 indirim.
-Türk Silahlı Kuvvetleri’nde çalışan subay,astsubay, askeri memurlara; Nato’nun askeri görevlilerine %20 indirim.
-12 kişi ve daha kalabalık gruplara %20 indirim. 
-60-65 yaş arasındaki yolculara %20 indirim.
-65 yaş ve üstündeki yolcular için %50 indirim.
-Yerli veya yabancı basın kart sahipleri  %20 indirim.
-Çalışmakta olan TCDD personeli ve ailelerine(eşi ve çocukları), TCDD emeklilerine ve eşine %20 indirim.
-7-12 yaş arasındakı çocuklara %50 indirim. 7 yaş altındaki çocuklar ücretsiz.

Biletinizi bu bağlantıdan satın alabilirsiniz. Güncel fiyatları buradan da kontrol edebilirsiniz. Ayrıca bilet satın alma konusunda sorun yaşıyorsanız Doğu Ekspresine Nasıl Bilet Alınır? yazımızı da ziyaret edebilirsiniz.


 

Doğu Ekspresi Vagon Türleri Nelerdir?

T.C.D.D. Doğu Ekspresi – Pulman Vagon

Pulman Vagon: Gidiş yönüne bakan 2+1 koltuk düzeninde olan otobüs koltuklarına benzer koltuklara sahip olan vagondur. Kısa süreli seyahatler için tercih edilebilir, fakat bu koltuklar “Karsrail ruhuna” aykırı. Sanki bir otobüste yolculuk yapıyormuşsunuz hissi uyandıran bu koltuklarda seyahat etmek etmek koltuklar yatmadığı için biraz yorucu olabilir.

T.C.D.D. Doğu Ekspresi – Örtülü Kuşetli Vagon

Örtülü Kuşetli Vagon: Örtülü kuşetli vagonlar oda şeklinde ve 4 kişiliktir. Trende bulunan yataklı vagonlu odalara “kuşet” deniliyor. Odada 2 kişinin karşılıklı oturabildiği 2 adet koltuk bulunuyor ve  yatak olabiliyor. Koltukların üst katlarında da yataklar mevcut. 4 kişilik bir arkadaş grubu için 1 örtülü kuşetli oda veya 2 yataklı oda almak oldukça mantıklı olacaktır.

T.C.D.D. Doğu Ekspresi – Yataklı Vagon

Yataklı Vagon: Yataklı vagonlar Karsrail’ da harika vakit geçirebilmek için en makul olanı. 2 kişi için ranza, buzdolabı, masa ve lavabo bulunuyor. Trendeki en rahat seyahat şekli burası gibi görünüyor. Sevgilinizle birlikte romantik bir seyahat deneyimi yaşamak isterseniz bu vagonu tercih edebilir, daha fazla romantik seyahat önerileri için romantik seyahat önerileri yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

T.C.D.D. Doğu Ekspresi – Yemekli Vagon

Yemekli Vagon: Trenin yemek yenilebilen, restaurantının bulunduğu vagondur. Bu vagon için bilet almaya gerek yok.
Trendeki yemek kalitesi harika olmasa da fiyatlar yeterince uygun. Tren mola verdiğinde yalnızca 10 dk’ lık mola verildiği için tüm ihtiyaçlarınızı önceden halletmiş olmanız faydanıza olacaktır.
Restaurant menüsüne aşağıdan ulaşabilirsiniz.

T.C.D.D. Doğu Ekspresi – Restaurant Menüsü

 

Tren’ de Cağ Kebabı Siparişi

Karsrail’ da klişe haline gelen bir diğer şey ise Erzurum’dan geçerken bu yöreye ait meşhur “Cağ Kebabı” siparişi etmek.
Erzuruma’ a gelmeden yaklaşık 30-45 dk önce  aşağıda bulunan numara aranılarak sipariş verilebilir. Numarayı aramadan önce kondüktörlerden ne zaman Erzurum’ a varılacağına dair bilgi alabilir, ve oraya ulaştığınızda sıcacık Cağ Kebabı’ nın tadını çıkarabilirsiniz.

Gel Gör Kebap: (0442) 213 3253

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here