Kutup Işıkları (Aurora), Kuzey Işıkları Turları Ve En Uygun Uçak Biletleri

0
3871
Kuzey Işıkları – (Aurora Borealis)

“Kutup Işıkları” ya da “Kutup Aurorası”, Kuzey ve Güney Kutup bölgelerinde gökyüzünde görülebilen, yeryüzünün manyetik alanı ile Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya çıkan doğal ışımalardır. Kuzey enlemlerde görülen bu etki Aurora Borealis ya da “Kuzey Işıkları”, güney enlemlerde görülenleri ise “Güney Işıkları” olarak adlandırılır.

Kuzey Işıkları (Aurora Borealis)

Kuzey Işıkları adını “Şafak Tanrıçası” Aurora’dan almaktadır ve bu kavramdan bahsedildiğinde ortaya çıkan yalnızca 2 kelime her şeyi anlatmaya yetecektir. “Büyüleyici” ve “Olağanüstü”… Bu “ışık şöleni” ile karşılaşmak için her yıl milyonlarca insan her ne kadar güneyden de görülebiliyor olsa da; Kuzey’ e , “manyetik alanın en düşük olduğu” yerlere akın ediyor. Çünkü kuzeyde konaklama imkanları çok daha fazla. Peki Kuzey Işıkları’ nı görebileceğimiz, ya da “buzdan” yapılmış evlerde konaklamak isteyebileceğiniz yerler nereler? Bu sorunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kuzey Işıkları Ne Zaman Görülebilir?

Kuzey Işıkları’ nı görebileceğiniz en iyi dönem “ekinoks dönemleri”, yani “21 Mart- 23 Eylül” arası dönemi. Bu dönemde gitmiş olsanız bile Kuzey Işıkları’ nı kesinlikle görebileceğinizi “garanti edemeyiz” ama havanın en açık olduğu ve şehirden en uzak ve zifiri karanlık yerleri tercih ederseniz “görme ihtimalinizi” artıracağınızı garanti edebiliriz.

Kuzey Işıklarını İzleyebileceğiniz En iyi 5 Yer

Kuzey ışıkları avcılarının dikkatine! İşte bu kış Kuzey Işıkları’ nı görmek için gidebileceğiniz “en iyi 5 yer”. Kuzeye en ucuz uçak biletini bulmak için de bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

1. Svalbard, Norveç

Kuzey Işıklarının Görülebileceği En iyi Yerler – Svalbard, Norveç

Svalbald “74. ve 81. kuzey paralelleri” arasında Arktik bölgenin içinde yer alıyor. Burayı özellikle “Kasım ve Şubat ayları” arasında tercih etmelisiniz. Eğer Svalbard’a hiç gün ışığı almadığı “Polar Gece” dışındaki zamanlarda gelirseniz kutup ayıları, ren geyiği ve morsları görme şansınız da o kadar artacaktır. Adaya ulaşım için öncelikle “Schengen” Vizeniz olması gerekiyor. Vize işlemlerinizi tamamladıktan sonra ulaşım Longyearbyen’deki havaalanından sağlanıyor.

2. Kakslauttanen, Finlandiya

Kuzey Işıklarının Görülebileceği En iyi Yerler – Kakslauttanen, Finlandiya

Laponya’ nın Finlandiya sınırları içinde bulunan bu bölgeyi gezginler özellikle camdan inşa edilmiş “Eskimo” evlerinden izleme şansı buldukları için tercih ediyorlar. Odanızda yanan şömine ateşiyle ısınırken, sauna ve jakuzi gibi lüks ayrıcalıklara sahip olduğunuz bir deneyim isterseniz mutlaka burayı tercih etmelisiniz. Aynı zamanda Ren Geyiği Safarisi’ ne katılabilir, Urho Doğal Park’ ında şirin gezintilere çıkabilirsiniz. Kakslauttanen’ e ulaşım “Helsinki” üzerinden sağlanmaktadır.

3. Jukkasjärvi, İsveç

Kuzey Işıklarının Görülebileceği En iyi Yerler – Jukkasjärvi, İsveç

Kiruna Bölgesi’ ndeki Jukkasjärvi Köyü bu olağanüstü deneyimi yaşayabileceğiniz farklı bir alternatif. Aurora Boresalis avcıları için burada geceleri “Kuzey Işıkları Turları” düzenleniyor. Eğer ışıkları görmeniz mümkün değilse üzelmeyin! “Esrange Uzay Merkezi’nin” turuna katılıp bol yıldızlı İsveç gökyüzünü de seyredebilir, ya da kar motorlarıyla küçük gezintilere çıkabilirsniz. Jukkasjärvi Köyü’nde buz oteli bulunmakta, fakat fiyatını çok pahalı bulursanız yakınlarda başka konaklama seçenekleri de var.
Buzdan bir otelde kalma fikri siz “Kuzey Işıkları Avcılarını” heyecanlandırdıysa, dünyanın en etkileyici 10 buzdan oteline mutlaka göz atmalısınız.
Buraya ulaşım için öncelikle Stockholm’ e gidip, daha sonra bir araç kiralamayı tercih edebilir, ya da Stockholm havalimanından Kiruna’ daki havalimanına uçmayı tercih edebilirsiniz.

4. Reykjavik, İzlanda

Kuzey Işıklarının Görülebileceği En iyi Yerler – Reykjavik, İzlanda

“Reykjavik” Kuzey Işıkları’ nı görmek için en uygun fiyatlı ve en kolay erişebilir yerlerden biri olma özelliğini hala sürdürüyor. Kuzey ışıklarının görmenin yanısıra burada yıl boyunca sıcaklığını koruyan doğal kaplıca havuzu “Mavi Lagün’ü” ziyaret etmek, “Game of Thrones’un” çekildiği mekanları gezmek gibi aktiveler de burada ilginizi çekebilir. Buraya ulaşım için tek uçuş bulunmuyor. İzlanda’ ya ve ardından Reykjavik’ e uçarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

5. İskoçya, Birleşik Krallık

Kuzey Işıklarının Görülebileceği En iyi Yerler – İskoçya, Birleşik Krallık

Kuzey Işıkları’ nı İskoçya’ dan izlemek ve aynı zamanda Aviemore ve Cairngorms Ulusal Parkı’ nı da ziyaret etmek isterseniz, “İskoçya” tam da size göre. İskoçya’ nın Kuzeyinde yer alan “Caithness Sahili” Aurora’yı izleyebileceğiniz en iyi yerlerden biri. Buraya ulaşım için çok fazla seçeneğiniz mevcut. Örneğin; Edinburg ya da Glasgow’a uçup buradan kiralayacağınız bir araçla Aviemore’a geçebilir ya da daha kuzeye çıkmak isterseniz, Inverness’e uçup buradan devam etmeyi deneyebilirsniz.

Kuzey Işıkları Altında Evlilik Teklifi

 

“Kuzey Işıkları’ nın romantik ışıkları altında” sevgilinize bir ömür birlikte olma isteğinizi dile getirmeye ne dersiniz? Bu “muhteşem çılgın evlilik teklifine” hayır cevabı almayacağınızı garanti ediyoruz. O halde size ufak bir bilgi: Kuzey Işıkları altında evlilik teklifi etmeye karar verseniz, sizi aydınlatması için mutlaka meşale kullanın! Daha fazla romantik seyahat önerisine ihtiyaç duyarsanız sevgililer günü romantik seyahat önerileri yazımıza bir göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here