Kız Kulesi – İstanbul

0
12143

Yerli yabancı filmlere ilham olmuş, şüphesiz ki İstanbul’un en güzel yerlerinden biri olan Kız Kulesi hareketli tarihi ve eşsiz manzarası ile dikkat çekmektedir.

Kız Kulesi Hakkında

Küçük bir ada üzerine inşa edilen ve 18 metre yüksekliğinde bir yapıdan oluşmaktadır. Üsküdar İlçesi’nde son kalan Bizans yapısı konumundadır. Kuleye eski zamanlarda Atina Kralı Chares’in eşi olan Damalis’in adı verildiği söylenmektedir.

Geçmişte yaşanan doğal felaketler sonucu yıpranan ve kullanılmaz hale gelen kule II. Mahmud döneminde onarılmıştır.

Kız Kulesi Efsanesi

Kulesi hakkında bir çok hikaye ortaya atılmıştır, fakat en bilineni ise, Bir söylentiye  göre Bizans imparatorunun bir kızı doğmuştur. Doğuma çok sevinerek prensesin doğum gününü heryerde bayram ilan eden imparatorun sevinci malesef ki çok uzun sürmemiştir. O dönemde yaşan bilgelerden biri imparatorun kızının 18 yaşını doldurmadan bir yılan tarafından ısırılarak öleceğini söylemiştir. Bunun üzerine imparator denizin ortasına bugün ki kız kulesini yaptırarak kızını korumaya çalışmıştır. Ancak kadere engel olamayan prenses, meyve sepetiyle gelen bir yılan tarafından ısırılarak ölmüştür.

Kız Kulesi Restaurantı

Eşsiz manzarasıyla hizmet veren restaurant 7 gün hizmete açıktır.

Hafta içi kahvaltı saati : 09:00 – 13:00

Hafta sonu kahvaltı saati: 10:00 – 13:00

Kız kulesi servis saatleri, yemek servisi güncel fiyat ve bilgi için tıklayınız.

Kız Kulesi nerede ve nasıl gidilir?

Kız Kulesine Salacak’tan veya Kabataş’tan kalkan tekneler sayesinde ulaşabilirsiniz. Çok fazla zaman kaybetmek istemiyorsanız Salacak Sahili’nde bekleyen tekneleri tercih etmenizde fayda var. Kabataş‘tan kalkanlar ise yolcularına boğaz havasını soluma fırsatı vermesinden dolayı gecikiyor. Salacak’tan kız kulesine seferler gündüzleri 09.15’dan 18.30’a kadar, her 15 dakikada bir kalkıyor. Kabataş’tan seferler ise hafta içi 12.00’de, hafta sonu 10.00’da başlıyor. 45 dakikada bir kuleden Kabataş’a giden araçların son sefer saati 19.00’da olmaktadır.

Kız Kulesi Ziyaret Gün ve Saatleri

Hem müze hem de restoran olarak hizmet sunan kız kulesine yılın 365 günü 09.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Gündüzleri kahvaltı dışında kuledeki alanlardan faydalanmak için rezervasyon yaptırmanıza gerek yok.

Kız Kulesi Giriş Ücreti

Kuleye giriş için yetişkinlerden 20 TL , öğrenci ve 60 yaş üzeri için 10 TL gibi bir tutar alınmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here