Van Gezi ve Seyahat Rehberi

0
5645

Van, Türkiye’nin “en kalabalık” 9. şehridir. Van İl Nüfusu: 1.100.190’dır. Doğu Anadolu Bölgesinde yer alır ve bu il nüfus bakımından bu bölgenin en büyük ilidir.

Van Gezilecek Yerler – Van’ ın konumu

                

                 Alan: 21.334 km²
Alan kodu: 432
Başkent: Van
Turistik yerler: Van, Muradiye, Edremit, Erciş
Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi

 

 


Van Gezilecek Yerler

Van Gölü

Van Gezilecek Yerler – Van Gölü

Bitlis ili sınırları içinde bulunan “Nemrut” volkanik dağının patlaması ile, bölgedeki tektonik çöküntü alanının önünün kapanması sonucu oluşmuş bir volkanik set

gölüdür. Van Gölü’nün çok sayıda koyu bulunmaktadır ve yüzölçümü 3.713 km²’dir. Van Gölü ile ilgili diğer bilgilere aşağıda ulaşabilirsiniz.

Alan: 3.755 km²
Uzunluk: 119 km
Yüzey rakımı: 1.640 m
Havza: 12.500 km²
Balık: İnci kefali
Şehirler: Van, Tatvan, Erciş, Ahlat


Akdamar Adası

Van Gezilecek Yerler – Akdamar Adası

Akdamar Adası, Türkiye’nin Van ve Bitlis illeri arasında yer alan Van Gölü’nün içindeki ikinci büyük adadır. Van’ın Gevaş ilçesi sınırları içerisinde bulunan bu

adada Ermeniler´den kalma bir kilise de bulunur. Bu kilise’nin adı Akdamar Kilisesi’dir.
Alan: 70 ha
Azami uzunluk: 700 m
İl: Van


Akdamar Kilisesi

Van Gezilecek Yerler – Akdamar Kilisesi

Akdamar Adasındaki Surp Haç Kilisesi veya Kutsal Haç Katedrali, Kudüs’ten İran’a kaçırıldıktan sonra 7. yüzyılda Van yöresine getirildiği rivayet edilen Hakiki Haç’ın

bir parçasını barındırmak maksadıyla Vaspurakan Kralı I. Gagik tarafından 915-921 yılları arasında Keşiş Manuel’e yaptırılmıştır. Kilise, mimarisinin güzelliğinin dışında aynı zamanda dış cephelerindeki figürlü taş plastiği ile de dikkat çekmektedir.

Adres: 65700 Gevaş/Van
Açılış tarihi: MS 915
Telefon: 0543 258 98 94
Mimari tarz: Armenian Architecture
Bağlı kurum: Ermeni Apostolik Kilisesi


Van Kalesi

Van Gezilecek Yerler – Van Kalesi

Van Kalesi, Urartu Krallığı tarafından kütle halindeki taştan yaptırılan ve uzun süre Urartu Devleti’ nin başkentliğini yapan kaledir. Urartu kralı I. Sarduri tarafından M.Ö. 840-825 tarihleri arasında kurulmuştur, Osmanlı döneminde ise kale tamamen askeri amaçlı olarak kullanılmıştır. Van Gölü kıyısında olup, Van merkezine yaklaşık 5 km uzaklıkta bulunan bu kale, doğu-batı doğrultusunda uzanan sarp bir kaya kütlesi üzerine inşa edilmiştir.

Adres: Yalı Mahallesi, 65040 Merkez/İpekyolu/Van


Hoşap Kalesi

Van Gezilecek Yerler – Hoşap Kalesi

Hoşap kalesi, Van’a yaklaşık 50–60 km arası uzaklıkta Van-Hakkari karayolu üzerinde, Hoşap (Güzelsu) mevkiinde bulunur. Sarp ve dik bir yamaç

üzerinde kurulan bu kale iç ve dış kale olarak 2 bölümden oluşur. Geçmişi Urartu Devleti’ ne kadar uzanan bu kale, Osmanlı Devleti zamanında Mahmudi Beyleri’nin yaptırdığı haliyle günümüze dek ulaşmıştır.

Adres: Güzelsu Mahallesi, 65900 Gürpınar/Van
Açılış tarihi: 1643
Çalışma saatleri: Şu anda açık


Van Kedisi Evi

Van Gezilecek Yerler – Van Kedisi Evi

Van kedisinin en güzellerini görmek istiyorsanız Van’ da bulunan 2 “Van Kedisi” Evi’nden birini mutlaka ziyaret etmelisiniz. Kedilerin özellikle aç oldukları bir zamana denk gelirseniz alacağınız ıslak ya da kuru mama ile besleyebilirsiniz. Kedi evi içinde bulunan hediyelik eşya kısmından da uygun fiyata hediyelik eşya satın alabilirsiniz.

-Islak mamanın fiyatı: 4 TL
-Giriş ücreti: 1,5 TL

Adres: Bardakçı Mahallesi, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Van Kedisi Araştırma Merkezi, 65000 Merkez/Tuşba/Van
Çalışma saatleri: Açık ⋅ Kapanış saati: 17:00
Telefon: (0432) 225 17 01


Van Gölü Ekspresi (Vanrail)

Van Gölü Ekspresi

Doğu Ekspresi’ ne bilet bulma sorunu yaşayanlar artık Van Gölü Ekspresi ile seyahat etmeyi tercih ediyorlar. Van’ da bu eşsiz deneyimi yaşamak isterseniz Van Gölü Ekspresi  ile gelerek bu harika deneyimi daha fazla güzelleştirmek sizin elinizde!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here