Türkiye Unesco Miras Listesi

0
2561

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde Türkiye’de Yer Alan Turistik Yerler

UNESCO Dünya Miras Listesi, “Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme” kapsamında bir takım şartlar doğrultusunda oluşturulmaktadır. Sizlere bu listeyi oluştururken ülkemizin evrensel tarihini bilip sahip çıkmaktır. Uzmanların değerlendirmesi sonucunda dünyada 1073 kültürel ve doğal varlık bulunmaktadır. Bu varlıklardan 17 tanesi güzel ülkemiz Türkiye’de bulunmaktadır. Bunların neler olduğuna dair bilgileri aşağıda sizlerle paylaşacağım…

İstanbul

İstanbul, 1985 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine eklenmiştir. Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan bu tarihi şehir, MÖ 7. Yüzyılda kurulmuştur. İstanbul’da toplamda dört bölge UNESCO korumasındadır. Bu bölgeler; Sultanahmet Sit AlanıSüleymaniye Koruma AlanıZeyrek Koruma Alanı ve İstanbul Kara Surları olarak belirlenmiştir.


Safranbolu

Safranbolu, Türkiye UNESCO Dünya Mirası Listesine 1994 yılında eklenmiştir. Karadenizin batısında yer alan Safranbolu tam bir anadolu şehridir. Koruma altındaki  evleri, taştan yapılmış butik otelleri ve tarihi çarşı ve kafeleri ile oldukça güzeldir.


Efes Antik Kenti

Efes, İzmir’de bulunan en değerli kültürel miraslarımızdan biridir. Meryem Ana Evi, Çukuriçi HöyükEfes Antik Kenti ve Ayasuluk Tepesi ile bir bütün oluşturmuştur. Günümüzde İzmir’in en turistik yerleri arasında en popüleri arasında yer almaktadır. Yılın her döneminde yerli ve yabancı turist ziyaretçisi almaktadır.


Ani Arkeolojik Alanı

Ani Arkeolojik Alanı, İpek Yolu’nun bir bölümünü oluşturmaktadır. 2016 yılında UNESCO listesine alınmıştır.Mimari yapının ve sanatın en canlı olduğu ve hayran kalabileceğiniz bir yer.


Afrodisias

Afrodisias Antik Kenti MÖ 5. Yüzyılda kurulmuştur. Aydın ilimizde bulunan bu eşsiz tarihi bölge, günümüze kadar çok iyi bir şekilde korunarak ilk gün ki görünümünü kaybetmemiştir.


Divriği Ulu Camii

1985 yılında Dünya Miras Listesi’ne eklenen Divriği Ulu Camii Sivas’ta bulunmaktadır. Caminin yanında türbe ve hastane bulunmaktadır. 13. yüzyılın başlarında yapıldığı bilinmektedir.


Nemrut Dağı

Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunmaktadır, Nemrut Dağı 1987 yılında UNESCO tarafından korunma listesine alınmıştır. Bu bölgedeki anıt, mezar ve heykeller dünyaca ünlüdür. Özellikle gün doğumu muhteşem bir şekilde görülmektedir. Kesinlikle size tavsiye edebilceğim yerler arasındadır. Gün doğumunda bir fotoğraf çekinmeden ayrılmayın 🙂


Bursa ve Cumalıkızık

Bursa ve Cumalıkızık  2014 yılında koruma altına alınmıştır. Her geçen gün daha çok turist akınına uğrayan cumalıkızık köyüne kesinlikle uğramanızı tavsiye ederim. Yeşil Külliye, Hanlar Bölgesi, Hüdevandigar Külliyesi, Cumalıkızık Köyü, Yıldırım Külliyesi koruma altına alınan diğer köylerdir. Gittiğiniz her bölgedeki fotoğrafları bizlerle paylaşabilir ve notlarınızı bizlere aktarabilirsiniz. Tek yapmanız gereken sayfamızın alt kısmındaki forma bilgilerinizi bırakmanızdır.

TEILEN
Önceki İçerikKiev’de Gezilecek En Güzel 5 Yer
Sonraki İçerikİzmir Romantik Mekanlar
Seyma K
Seyma K. araştırmayı, yeni yerler keşfetmeyi, okumayı, müziği ve dansı çok seven bir psikoloji öğrencisi.Yeni yerler, tatlar, aktiviteler keşfetmek istiyorsanız takipte kalın :)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here