Kiev’de Gezilecek En Güzel 5 Yer

1
4429

Sürekli karşınıza çıkan vize engellerinden kurtulmak için, vizesiz gidilen ülkeler arasında yer alan Ukranya > Kiev şehrindeki muhteşem 5 yeri size anlatacağım…

Ukranya’nın en güzel ve en çok turist alan şehri Kiev sizleri muhteşem sokakları ve tarihi ile kesinlikle büyüleneceksiniz.Ayrıca en canlı geceleri en güzel ve kalabalık olan kiev gece hayatı ise görülmeye değer.. 😀

Kiev Gezilecek Yerler Listesi ( Harita)

Not: Haritayı büyütüp detayları görmek için resimin üzerine tıklayabilirsiniz. Haritalar üzerindeki sıralama önem sırasına göre değildir ve rastgele listelenmiştir. Eğer google maps yani google haritalar üzerinden bu listeye ulaşmak ve direk navigasyonu çalıştırmak istiyorsanız buraya tıklayınız.


Kreşatik Caddesi ve Bağımsızlık Meydanı

Kiev’de gezilecek yerler listemizin en popüler yeri olan Ukrayna ve Kiev‘in en işlek meydanı olan Bağımsızlık Meydanı ya da diğer adıyla Maidan Nezalezhnosti var. Bu meydan adeta şehrin merkezi noktası olarak belirlenmiştir.

İlk bakışta İstanbul Taksim Meydanını andırmaktadır. Burada da Kiev’i temsil eden bir heykel bulunmaktadır.Hemen yanında büyük alışveriş merkezi ve diğer kafeleri bulabilirsiniz.

Bağımsızlık Meydanı’nı olarak bilinen yer ise Khreshchatyk olarak yazmaktadır tabelalarda ve  Türkçe okunuşu  Kreşatik Caddesi olarak okunmaktadır. Şehrin en uzun caddesi olarak bilinmekte ve  1100 metre uzunluğundaki cadde boyunca birçok mağaza, kafe ve restoran yer almaktadır.


Andrevski Yokuşu (Andrevski Spusk)

Benim Kiev gezilecek yerler listemdeki en güzel yerlerden bir diğeri ise Andrevski Yokuşu (Andrevski Spusk) oldu. Buranın eski tarihlerde şehrin üst kısım ve alt kısım yaşamlarının birbirine bağlayan bölge olarak bilinmektedir. Yokuş, ilk yapıldığı dönemde yayaların geçebileceği bir yerken 1711 yılında yol genişletilerek at arabalarının da geçebileceği önemli bir bağlantı yolu olmuş. Özellikle kaldırımlarının arnavut kaldırımları olması çok güzel bir manzara yarattığını söyleyebilirim.


Aziz Sofya Katedrali (Saint Sophia’s Cathedral)

Ukrayna‘nın Unesco Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan önemli eserlerinden olan Aziz Sofya Katedrali (Saint Sophia’s Cathedral) ismini Ayasofya‘dan almaktadır. 1000 yıllık geçmişi bulunan  Ortodoks ve Katolikler tarafından kullanılan tarihi yapılar günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. 2007 yılında Ukraya’nın 7 harikasından biri olarak tescillenmiştir.


Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi ve Anavatan Heykeli

Kiev’de gezilecek yerler listemizde bir diğeri ise  Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi (Great Patriotic War Museum) bulunmaktadır. Bazı wikipedia benzeri kaynaklarında II. Dünya Savaşı Müzesi olarak geçmektedir. Her ikiside ayrı yerdir. Görüp kafanız karışmasın. Temmuz 2015’den sonra alınan karar ise ismi Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi olarak güncellenmiştir.


St. Michael Altın Kubbeli Katedral

Kiev’in  en önemli dini yapılarından biri olan St. Michael Altın Kubbeli Katedral 1108-1113 yılları arasında kurulmuş. Mozaikleri ve freskleri ile dikkat çeken katedralin en tepesinde ise Başmelek Mikail’e adanmış bir anıt bulunmaktadır. İlerleyen zamanla çevresine Barok stilinde binaların inşa edildiği manastır bir çok tadilat geçirmiştir.

Yukarıda bahsettiğim kerasatik caddesinden burası 10 dakikalık yürüyüş mesafesindedir. Meydandan buraya rahatlıkla gelebilir bu tarihi bölgeyi ziyaret edebilirsiniz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here